Czy referendum ws. konstytucji dojdzie do skutku?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy referendum ws. konstytucji dojdzie do skutku?
Konstytucja RP z 1997 roku Foto: Jan Graczynski / East News

- Pomysł przeprowadzenia referendum ws. konstytucji jest na razie niedoprecyzowany – stwierdził na antenie Trójki Agaton Koziński z "Polska The Times". Paweł Wroński z "Gazety Wyborczej" dodał, że "najpierw powinno się przeprowadzić dyskusję o Polsce, a potem dopiero o konstytucji".

Posłuchaj

Paweł Wroński: próba przeprowadzenia referendum zgodnie z art. 125 jest de facto próbą obejścia systemu konstytucyjnego (Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

- Referendum ws. konstytucji to na razie pomysł na pomysł. Prezydent nie zdradził, jaka będzie formuła, ile będzie pytań i czy będzie to zmiana całkowita, czy częściowa. Warto jednak zauważyć, że wszyscy mówią o tym, że tę konstytucję trzeba zmieniać. Przestrzeń do dyskusji więc jest. Wszystko będzie zależało od tego, czy ta debata będzie poprowadzona w sposób otwarty i czy będzie formuła do wypracowania kompromisu. Do zmiany jest natomiast kilka spraw. Widać chociażby, jak kuleje podział na premiera i prezydenta – powiedział Agaton Koziński.

Paweł Wroński dodał, że "konstytucję się zmienia wtedy, kiedy można ją zmienić".  - Została tak skonstruowana, by zmieniać ją w możliwej zgodzie politycznej. Prezydent nie wzbudza natomiast zaufania w części opozycji. Niewiele zrobił też, by to zaufanie zdobyć. Próba przeprowadzenia referendum zgodnie z art. 125 jest de facto próbą obejścia systemu konstytucyjnego, bo w ustawie zasadniczej mamy dokładnie opisany tryb jej zmieniania. Ja osobiście czekam najpierw na dyskusję o państwie polskim, a później o konstytucji.  Samo referendum wypisuje się natomiast w kalendarz wyborczy i może mieć negatywny wpływ na wybory samorządowe – dodał Wroński.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji, w której zaproszeni goście odnieśli się też do zmian na stanowisku rzecznika prezydenta Andrzeja Dudy i dyskusji wokół Obozu Narodowo-Radykalnego.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Łukasz Karusta
Goście: Agaton Koziński ("Polska The Times"), Paweł Wroński ("Gazeta Wyborcza")
Data emisji: 5.05.2017
Godzina emisji: 17.44

koz/fbi

Polecane