Dr Marek Bachański i jego walka o marihuanę medyczną

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dr Marek Bachański i jego walka o marihuanę medyczną
Dr Marek Bachański Foto: PAP/Paweł Supernak

- To była dla mnie bardzo trudna sytuacja, tak jakby wszystko się waliło na głowę. Sam bym tego nie udźwignął, bez pomocy mojej rodziny, rodziców, pacjentów i przyjaciół - mówi dr Marek Bachański, pediatra i neurolog dziecięcy, który walczył o możliwość stosowania marihuany medycznej w Polsce.

Posłuchaj

Dr Marek Bachański i jego walka o marihuanę medyczną (Godzina prawdy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W "Godzinie prawdy" gościem Michała Olszańskiego był pediatra, neurolog dziecięcy dr Marek Bachański. Doktor w 2014 roku natknął się w internecie na artykuł, w którym opisano przypadek dziewczynki, która cierpiała na padaczkę lekooporną. Po zastosowaniu leczenia marihuaną medyczną dziewczynka poczuła się o wiele lepiej, a liczba ataków epilepsji bardzo spadła.

Dr Bachański wpadł na pomysł zastosowania terapii u swoich pacjentów. Po przeprowadzeniu wielu analiz i opracowaniu dawki rozpoczął leczenie najmłodszych z padaczką lekooporną. Efekty były zaskakujące, dzieci zaczęły zupełnie inaczej funkcjonować, liczba ataków spadła u pacjentów od kilkuset dziennie do kilku w miesiącu.

Jednak niedługo potem dr Bachański został dyscyplinarnie zwolniony z Centrum Zdrowia Dziecka. Usłyszał zarzuty, że jego sposób leczenia jest niezgodny z prawem i niebezpieczny. Po stronie lekarza stanęli jego przyjaciele oraz rodzice małych pacjentów. Po długiej batalii został przywrócony do pracy w CZD, jednak dziś nie ma bezpośredniego kontaktu z pacjentami.

Jak to wszystko wpłynęło na życie doktora Bachańskiego? Czy nie żałuje decyzji, które podjął? Jak wyobraża sobie swoją przyszłość? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Godzina prawdy
Prowadzi:
Michał Olszański
Gość: dr Marek Bachański
Data emisji: 5.05.2017
Godzina emisji: 12.08

fbi/mg

Polecane