STT: "Wasza Wysokość" Anny Wakulik

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
STT: "Wasza Wysokość" Anny Wakulik
Ewa Dałkowska w studiu Polskiego Radia Foto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio

Teatr Polskiego Radia od lat realizuje sztuki, które znalazły się w finale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Większość z nich jest prezentowana na "Scenie teatralnej Trójki", będącej nade wszystko sceną młodych.

Posłuchaj

"Wasza Wysokość" (Scena Teatralna Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

"Wasza Wysokość" to sztuka rekordzistki wśród finalistów GND. Anna Wakulik (1988) jest czterokrotną finalistką GND. Za dramat pod tytułem "Błąd wewnętrzny" została nominowana do przyznawanej w tym roku po raz dziesiąty GND. Werdykt jury poznamy 27 maja w ostatnim dniu Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych "Raport".

Anna Wakulik Anna Wakulik

"Wasza Wysokość" opowiada o grupie polskich himalaistów. Jedna z bohaterek dramatu ma na imię Wanda. Anna Wakulik zbudowała swoją sztukę na kontrastach: miasto - dzika natura, starsze - młodsze pokolenie himalaistów. I choć "Wasza Wysokość" jest sztuką prześmiewczą (sposób prezentowania w mediach tragedii wspinaczy), stanowi rodzaj hołdu złożonego tym, którzy zginęli podczas wypraw. Anna Wakulik napisała swój dramat w 2013 roku, kiedy świat obiegła wiadomość o zdobyciu przez czwórkę polskich himalaistów zimą Broad Peak. Z wyprawy nie wrócili Tomasz Kowalski i Maciej Berbeka. 13 maja minie 25. rocznica zaginięcia Wandy Rutkiewicz podczas zdobywania Kanczendzongi. Wanda Rutkiewicz stanowiła dla Anny Wakulik inspirację podczas tworzenia postaci Wandy.

Przed premierą przedstawiliśmy krótką rozmowę z autorką premierowego słuchowiska.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

Baszka MarcinikSylwia Héjj - wydawca

***

Anna Wakulik "Wasza Wysokość" – 7.05.2017 - godz. 21.05.

Reżyseria – Julia Mark
Realizacja – Tomasz Perkowski

Obsada:

  • Ewa Dałkowska – Wanda (50 lat)
  • Marian Opania –  Jerzy (50 lat)
  • Anna Gorajska – Anna (27 lat)
  • Paweł Paprocki – Operator (30 lat)

Słuchowisko powstało we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

Polecane