Szef MSZ: konsul Maria Szonert-Binienda dziś de facto nie pełni swoich obowiązków

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Szef MSZ: konsul Maria Szonert-Binienda dziś de facto nie pełni swoich obowiązków
Witold WaszczykowskiFoto: Polskie Radio

- Dopóki sprawa nie zostanie wyjaśniona, Maria Szonert-Binienda nie będzie wykonywała obowiązków konsularnych - mówił w "Salonie politycznym Trójki" minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Posłuchaj

Witold Waszczykowski o sprawie Marii Szonert-Biniendy (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Chodzi o zamieszczenie w mediach społecznościach na profilu Marii Szonert-Biniendy zdjęcia przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska w mundurze SS.

Witold Waszczykowski tłumaczył, że Maria Szonert-Binienda, która była konsulem honorowym w Stanach Zjednoczonych, pod koniec ubiegłego miesiąca zwróciła się do niego z pismem i oddała do dyspozycji. Jak mówił szef MSZ, konsul poinformowała, że podjęła już działania wyjaśniające sprawę.

- W związku z tym uznałem, że póki co nie będzie ona sprawowała obowiązków konsularnych. Maria Szonert-Binienda nie jest urzędnikiem państwowym, jej konto jest kontem prywatnym, więc powinna to wyjaśnić bezpośrednio w kontaktach z prokuraturą - podkreślił gość Trójki.

Minister spraw zagranicznych dodał, że sprawa konsula honorowego w Meksyku wygląda zupełnie inaczej, gdyż zwrócił się on z manifestem politycznym przeciwko polskim władzom, co automatycznie spowodowało, że nie będzie już reprezentował Polski.

Witold Waszczykowski mówił również o wyborach prezydenckich we Francji. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, która rozpoczęła się od wręczenia gościowi Trójki prezentu "od słuchaczy z San Escobar" z okazji urodzin ministra.

Zestaw podarunków do słuchaczy (fot: B. Michniewicz) Zestaw podarunków od słuchaczy z San Escobar (fot: B. Michniewicz)

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Witold Waszczykowski (minister spraw zagranicznych)
Data emisji: 5.05.2017
Godzina emisji: 8.13

mr/ei

Polecane