Szmuel Agnon – noblista na nowo odkryty

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Szmuel Agnon – noblista na nowo odkryty
Szmuel Josef Agnon Foto: The David B. Keidan Collection of Digital Images from the Central Zionist Archives (via Harvard University Library), Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1633683

Szmuel Josef Agnon (1888 – 1970) był izraelskim pisarzem, który Nobla otrzymał w 1966. Podobno miał on znaczny wpływ na współczesną izraelską literaturę.

Posłuchaj

Szmuel Agnon – noblista na nowo odkryty (Trójka Pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

W Polsce nie jest znanym lub zapoznanym  pisarzem. Piotr Paziński – doktor nauk humanistycznych, pisarz, dziennikarz, tłumacz - przełożył opowiadania Agnona, tom, pod tytułem "Przypowieść o skrybie". Książka ukazała się w 2016 roku. Podczas Spotkań Tłumaczy Literatury Odnalezione w Tłumaczeniu w Gdańsku otrzymał w tym roku Nagrodę im. Boya – Żeleńskego za ów przekład. Najwyższy czas poznać bliżej lub na nowo Agnona.


Przypowieść o skrybie.jpg

W tym wydaniu TPK Piotr Paziński był naszym gościem. Towarzyszyła mu Wioletta Myszkowska – nasza koleżanka, hebraistka. Połączyliśmy się także z reżyserem, znawcą kultury żydowskiej – Pawłem Passinim. Jedno z opowiadań Agnona, p.t. "Ejdo i ejnam", przedstawiliśmy w Trójce. Przeczytał je właśnie Paweł Passini. To nie jest łatwa lektura, ale, kto wysłucha nas tej nocy, będzie miał szansę docenić urok, głębię i siłę tej literatury: mistycznej, osadzonej zarazem w izraelskich realiach, łączącej "wysokie" z "niskim".

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Sylwia Héjj
Data emisji: 5.05.2017
Godzina emisji: 00.05

(fot: PR) Piotr Paziński (fot: Krzysztof Ścierański)

Polecane