Nowa formuła obchodów świąt narodowych?
- Okazuje się, że ludzie nie wstydzą się flagi, potrafią wyjść z domu. Wcześniej takie masowe imprezy, podczas których ludzie manifestowali coś pokojowego, były zarezerwowane tylko dla wydarzeń o charakterze religijnym. Teraz się okazuje, że można zorganizować takie świeckie wydarzenia, której władze są tylko częścią - uważa Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Warszawa, 03.05.2017. Mieszkańcy Warszawy i turyści przyglądają się uroczystościom. Centralne obchody Święta Narodowego 3 Maja na pl. Zamkowym w Warszawie, 3 bm. w 226 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Foto: PAP/Jakub Kamiński
Okres PRL sprawił, że w Polakach jest wciąż wiele nieufności wobec świąt narodowych, które były niegdyś zawłaszczone przez system. Czy potrafimy znaleźć dziś nową formułę dla świątecznego wyrażania naszego patriotyzmu?
- Można mówić choćby o czymś, co nazywamy "nauczaniem historii przez dotyk". Jeżeli sześciolatek ma możliwość założenia hełmu, który był pod Monte Cassino, to jego entuzjazm w tym momencie sprawia, że upadają wszystkie zarzuty dot. patriotyzmu militarnego - wskazuje Maciej Szymczak, członek zarządu Fundacji Niepodległości z Lublina i specjalista od grup rekonstrukcyjnych.
W jaki sposób młodzi Polacy chcieliby uczestniczyć w świętach narodowych? Jakie wydarzenia budują w dzisiejszych czasach wspólnotę? Rozmawiamy o tym w nagraniu audycji. Zapraszamy do słuchania.
Audycja powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, wydawcą serwisu Ninateka.pl.
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Goście: Jan Ołdakowski (dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego), Maciej Szymczak (członek zarządu Fundacji Niepodległości z Lublina, specjalista od grup rekonstrukcyjnych)
Data emisji: 3.05.2017
Godzina emisji: 21.09
fbi