Jak naprawdę wyglądało wyzwolenie Polski?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak naprawdę wyglądało wyzwolenie Polski?
Fragment okładki książki "Czerwona zaraza. Jak naprawdę wyglądało wyzwolenie Polski" Foto: mat. promocyjne

- Powinniśmy pamiętać o tym, co się działo. Ku przestrodze - mówi autor książki "Czerwona zaraza. Jak naprawdę wyglądało wyzwolenie Polski", Dariusz Kaliński.

Posłuchaj

Jak naprawdę wyglądało wyzwolenie Polski? (Historie jak z książki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

czerwona zaraza 250.jpg

Obiecywali wolność i bezpieczeństwo. Zdruzgotany brutalną okupacją Naród witał ich z nadzieją i kwiatami. Zamiast wybawicieli nadeszli jednak bezwzględni zbrodniarze i złoczyńcy. Nikt nie mógł czuć się bezpieczny w zetknięciu z czerwoną szarańczą. Żołdacy Stalina zamordowali dziesiątki tysięcy Polaków. Patriotów zaciągali do enkawudowskich katowni. Nawet małe dzieci zamykali za drutami obozów. Kobiety nie były dla nich ludźmi, ale wyłącznie łupem. Nie sposób zliczyć ile Polek padło ofiarą chorej żądzy czerwonoarmistów. Na pewno zbyt wiele.

Sowieci demontowali nasze fabryki, grabili majątek pokoleń, rozebrali tysiące kilometrów torów kolejowych. Zrobili wszystko, by zakłamać legendę Żołnierzy Wyklętych. Została po nich tylko spalona ziemia. I bilans strat idący w setki miliardów dolarów. Bilans, o którym nie wolno zapominać.

Więcej na ten temat - w nagraniu audycji.

W audycji przedstawiliśmy też sylwetkę zupełnie zapomnianej poetki, Anny Langfus, urodzonej w Polsce, ale piszącej po francusku.

Była też kolejna zaskakująca opowieść z życia świętego brata Alberta Chmielowskiego.

W audycji także:

  •  Rekomendacja gościa: B. Wildstein poleca "Dzieje Polski" Andrzeja Nowaka, szczególnie 3. – ostatni - tom
  •  Zamiast rekomendacji książkowych autora – kilka słów o konkursie "Wydarzenie historyczne roku". Wciaż trwa głosowanie.
  •  W cyklu "Koryfeusze" - Anna Langfus, pisarka, Żydówka, bardzo znana we Francji laureatka ich słynnej litetackiej nagrody
  •  Felieton prof. Kopczyńskiego o robotnikach i 1. maja
  •  Oprócz tego kalendarium i publicystyka św. brata Alberta

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Dariusz Kaliński (autor książki "Czerwona zaraza. Jak naprawdę wyglądało wyzwolenie Polski"), Robert Kostro (dyrektor Muzeum Historii Polski)

Data emisji: 30.04.2017 
Godzina emisji: 12.08

mat. prasowe/fbi/kul


Polecane