Czy skończył się teatr, który się wtrąca?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy skończył się teatr, który się wtrąca?
Co jest żywym źródeł inspiracji dla twórców teatralnych? Prawda, dobro i piękno czy może bieżące wydarzenia polityczne?/ Na zdjęciu: reżyser Krzysztof Warlikowski, Magdalena Cielecka i Andrzej ChyraFoto: TVP/PAP/Ireneusz Sobieszczuk

- Niektórzy reżyserzy przed wejściem do teatru sprawdzają, co pojawiło się na żółtym pasku w telewizji i z tym przychodzą na próby. Mamy do czynienia z próbą dialogu teatralnego na tematy, suflowane przez dziennikarzy i polityków - mówi Jacek Kopciński, redaktor naczelny miesięcznika "Teatr".

Posłuchaj

Jaka jest kondycja współczesnego teatru polskiego? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Dla wielu teatr jest dobrym miejscem do publicznej debaty, na równi z parlamentem czy mediami. O ile Jacek Kopciński jest zdania, że to dobrze, iż tak właśnie się dzieje, bo nie należy unikać konfrontacji z rzeczywistością, to z tym zdaniem nie zgadza się drugi z gości programu. Według Przemysława Skrzydelskiego zamiast sztuką teatr zajmuje się wówczas publicystyką.

- Rzeczywiście jest to największe ryzyko i to zjawisko obserwujemy od kilku lat. Zagrożeniem jest to, że teatr przestaje być spotkaniem w sprawie ważnej rozmowy, a tylko wkracza w nurt codzienności. Poza problemem tematów, polscy twórcy co najmniej od dekady kopiują formalne rozwiązania niemieckich twórców i brakuje nowych nazwisk, rzeczy oryginalnych, nowego nastawienia do sztuki - opowiada krytyk teatralny tygodnika "wSieci".

Minął czas debiutu Grzegorza Jarzyny i Krzysztofa Warlikowskiego. Jakie są szanse na odświeżenie polskiej sceny teatralnej? Czy podejmowanie tematów bieżących to błąd? Zapraszamy do wysłuchania całej dyskusji.

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, wydawcą serwisu Ninateka.pl.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Goście: Jacek Kopciński (redaktor naczelny miesięcznika "Teatr"), Przemysław Skrzydelski (krytyk teatralny tygodnika "wSieci")
Data emisji:
26.04.2017
Godzina emisji: 21.09

sm/ei

 

Polecane