Dr Tomasz Rożek tłumaczy, skąd się biorą burze

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dr Tomasz Rożek tłumaczy, skąd się biorą burze
Błyskawica może przybierać rozmaite kształty i rozciągłości, tworzyć linie proste lub rozgałęziać się do góry lub w dółFoto: Pixabay/reynaldodallin

- Nie potrafimy dokładnie powiedzieć, w którym miejscu może powstać burza. Są sytuacje, w których wszystkie warunki wskazują, że powinna powstać, a nie powstaje, a kiedy indziej jesteśmy burzą zaskoczeni - mówi dr Tomasz Rożek.

Posłuchaj

Dr Tomasz Rożek tłumaczy, skąd się biorą burze (Pytania z kosmosu/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Trójkowy dziennikarz naukowy tłumaczy, że najczęściej burze pojawiają się wiosną i jesienią, ale największe są latem. Niekiedy zdarzają się też zimą, ale jest to raczej rzadkie zjawisko. 

- Burza powstaje wtedy, gdy bardzo ciepłe i wilgotne powietrze unosi się nad powierzchnią Ziemi - mówi dr Tomasz Rożek. Z takiego powietrza powstają chmury, a one kryją w sobie wiele "wybuchowych" tajemnic. Gdy obserwujemy je z dołu, wydaje się, że są majestatyczne i powoli się przesuwają. W rzeczywistości w ich wnętrzu dzieją się bardzo dynamiczne procesy, które mogą doprowadzić właśnie do burzy. Dokładnie tłumaczymy to w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz Rożek, Marcin Łukawski
Data emisji: 25.04.2017
Godzina emisji: 7.14

fbi

Polecane