Czy Francuzi zagłosują za rewolucją polityczną?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy Francuzi zagłosują za rewolucją polityczną?
W wyścigu o fotel prezydenta Francji stanęło 11 kandydatów, ale według sondaży, tylko czterech ma realne szanse na przejście do drugiej turyFoto: PAP/EPA/MARTIN BUREAU

- Wybory prezydenckie we Francji, poza władzą w kraju, toczą się o kształt Unii Europejskiej oraz o wartości zachodnie - mówi w audycji "Raport o stanie świata" dr hab. Andrzej Szeptycki z Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

Posłuchaj

Czy Francuzi zagłosują za rewolucją polityczną? (Raport o stanie świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj więcej
europa wybiera 1200.jpg
Europa wybiera. Serwis specjalny

Kolejny zachodnioeuropejski kraj testuje granice liberalnej demokracji. We Francji odbędzie się w niedzielę pierwsza tura wyborów, która ma wyłonić parę finalistów walczących 7 maja o fotel  prezydenta w Pałacu Elizejskim. Jedną z faworytek wyborczej rywalizacji jest reprezentująca skrajną prawicę Marine Le Pen.

- Jeśli wygra ona wybory i ta fala populizmu oraz "trumpizmu", która zaczęła się w Polsce, a potem przeszła przez Stany Zjednoczone i dotarła do Wielkiej Brytanii, obejmie Francję, to jej wyjście z Unii czy chociaż polityczne wycofanie się z integracji europejskiej, byłoby dla Wspólnoty fatalne - ocenia gość Trójki. - Wdrożenie w życie pomysłów a la Trump, chociażby w sferze polityki migracyjnej czy też w sferze wolności obywatelskich, byłoby dla wartości europejskich dużym ciosem - dodaje.

Rozmówca Dariusza Rosiaka mówi, że - jeśli wierzyć sondażom - najbardziej prawdopodobnym wariantem w drugiej turze będzie starcie prawicy ze skrajną prawicą. - W przypadku Francji, która zawsze była postrzegana i sama siebie postrzegała jako lewicowa, obywatelska i republikańska, jest to dużym zaskoczeniem - podkreśla.

Dr hab. Andrzej Szeptycki mówił także o dwóch największych problemach Francuzów, które mogą wpłynąć na wynik wyborów prezydenckich, czyli napływie uchodźców oraz problemach gospodarczych, które są - w jego opinii - bardziej odczuwalne niż w Polsce.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której poruszyliśmy również następujące tematy:

  • Tysiąc palestyńskich więźniów prowadzi strajk głodowy w izraelskich więzieniach. Ostateczna broń słabszych?
  • Premier Wielkiej Brytanii zaskoczyła rodaków rozpisaniem przedterminowych wyborów. O co chodzi Theresie May?
  • Wenezuela na krawędzi otwartej rewolucji. Opozycja twierdzi, że prezydent to dyktator, prezydent oskarża opozycję o zamach stanu.

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Goście: dr hab. Andrzej Szeptycki (Instytut Stosunków Międzynarodowych UW), Andrzej Łodyński (dziennikarz, znawca problematyki brytyjskiej), Maciej Stasiński ("Gazeta Wyborcza")
Data emisji: 22.04.2017
Godzina emisji: 14.08

kh/mk

Polecane