Max Richter i jego muzyka baletowa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Max Richter i jego muzyka baletowa
Max RichterFoto: Flickr.com

Podczas koncertu w Trójce artysta zaprezentował materiał z najnowszego albumu, zawierającego muzykę do znakomicie przyjętego baletu "Woolf Works" wystawianego w Royal Ballet w Londynie.

Koncert Maxa Richtera odbył się we wtorek (25.04). Artysta wystąpił w studio im. Agnieszki Osieckiej. Retransmisja na antenie Trójki w sobotę (29.04) o godz. 21.05 w audycji "Lista osobista".

Max Richter, kompozytor i pianista, to jeden z najbardziej płodnych współczesnych twórców. W jego dorobku znajduje się muzyka koncertowa, operowa i baletowa, a także ścieżki dźwiękowe do filmów, sztuk teatralnych oraz entuzjastycznie przyjęte albumy zawierające elementy poezji i literatury. Jego muzyka, określana mianem neoklasyki, łączy elementy muzyki klasycznej z elektronicznym ambientem i minimalizmem, a instrumentarium znane z sal koncertowych wiąże z nowoczesną technologią.

"Three Worlds: Music From Woolf Works" to "wyciąg" z trwającego blisko dwie godziny spektaklu inspirowanego życiem i twórczością Virginii Woolf. Podobnie jak w balecie muzyka na płycie podzielona jest na trzy "akty" - każdy inspirowany inną powieścią Virginii Woolf: "Mrs Dalloway", "Orlando" i  "The Waves".

Brzmienie albumu jest bardzo zróżnicowane. Obok instrumentalnych i wokalnych partii solowych oraz części napisanych na orkiestrę pojawiają się elementy wypełnione muzyką elektroniczną. Na albumie usłyszeć można także fragmenty listów i pamiętników Virginii Woolf czytanych przez aktorki Gillian Anderson i Sarę Sutcliffe. Całość rozpoczyna bicie Big Bena, po którym pojawia się głos samej Virginii Woolf czytającej jeden ze swoich esejów!

Źr. Youtube.com

 

Polecane