Scenariusze przebudowy Polski po wojnie. PSL cichym bohaterem
- Społeczeństwo powojenne całe było trochę z awansu. Wojna bardzo przewartościowała rozmaite kwestie, jak np. poczucie, że musi nastąpić zmiana społeczna i u steru muszą znaleźć się nowi ludzi - mówi Piotr Zaremba, autor książki "Zgliszcza. Opowieści pojałtańskie".
Przywódca Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) Stanisław Mikołajczyk
Foto: PAP/Stanislaw Dabrowiecki

Polskie Stronnictwo Ludowe ze Stanisławem Mikołajczykiem na czele po drugiej wojnie światowej próbowało politycznie ograć komunistów i rzuciło wyzwanie Moskwie. Temat ten od początku budził liczne kontrowersje, co sprawiło, że nie został do dziś dobrze upamiętniony. - Część Polaków uważała, że Mikołajczyk wybrał złą drogę. Odrzucała go m.in. emigracja, a rzutował na to również jego koniec, czyli fakt, że nie poszedł do więzienia czy nie został stracony, tylko uciekł, a to dla nas zawsze było czymś dwuznacznym - opowiada Piotr Zaremba.
Z taką opinią zgadza się dr Mateusz Szpytma, dodając, że walka jest znacznie ciekawsza dla autorów czy rekonstruktorów historycznych. - Z tym większą atencją należy podejść do udanej próby podjęcia przez Piotra Zarembę tematu, który nie jest przebojowy. Nie znamy też wielu pozycji o Delegaturze Rządu, a to także coś wielkiego, choć nie była to walka z bronią w ręku z okupantem - mówi historyk.
W audycji rozmawiamy o politycznej rachubie Stanisława Mikołajczyka, jego osobie i okolicznościach powojennych wydarzeń. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.
Audycja powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, wydawcą serwisu Ninateka.pl.
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: Piotr Zaremba (autor książki "Zgliszcza. Opowieści pojałtańskie", dziennikarz, publicysta), dr Mateusz Szpytma (historyk z IPN, muzealnik)
Data emisji: 20.04.2017
Godzina emisji: 21.08
sm/mk