Jazz to wolność, czyli specjalny koncert Gregory'ego Portera w Trójce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jazz to wolność, czyli specjalny koncert Gregory'ego Portera w Trójce
Gregory Porter w studiu im. Agnieszki Osieckiej Foto: W. Kusiński/ PR

Jeden z najlepszych wokalistów jazzowych swojego pokolenia, artysta rozpoznawany po swoim głębokim głosie o pięknej barwie i charakterystycznym nakryciu głowy - Gregory Porter!

Gregory Porter wystąpił w Trójce 18 kwietnia (wtorek). Nagranie koncertu wyemitowaliśmy w audycji "Markomania" 22 kwietnia (sobota).

55. urodziny Programu III Polskiego Radia >>>

W marcu i kwietniu, w ramach obchodów 55. urodzin, Trójka zorganizowała i wyemitowała kilkanaście koncertów najlepszych wykonawców z Polski i zagranicy. W Muzycznym Studiu PR im. Agnieszki Osieckiej wystąpili tacy ulubieńcy słuchaczy Trójki, jak m.in. Sting, Amy MacDonald, Edyta Bartosiewicz czy grupa T.Love. Na finał rocznicowych uroczystości stacja z ul. Myśliwieckiej przygotowała jednak prawdziwą muzyczną "bombę" - koncert jazzowego i soulowego wokalisty Gregory'ego Portera.

Porter urodził się w Kalifornii i wychowywał w Bakersfield - mieście, które było epicentrum country, ale do którego zjeżdżali mieszkańcy Teksasu, Luizjany, Missisipi i Arkansas, przywożąc ze sobą swoją muzykę: jazz, soul, blues, gospel. Pierwsze kroki Porter stawiał w kościele, do którego należała jego matka. Podobno rozkochał się w muzyce kiedy usłyszał głos Nata Kinga Cole'a. Po przeprowadzce do Nowego Jorku śpiewał w lokalnych klubach na Brooklynie.

W 2010 roku niezależna wytwórnia Motéma, mająca swoją siedzibę w Harlemie i specjalizująca się w jazzie i muzyce świata, wydała jego pierwszy album "Water". Dwa lata później ukazał się krążek "Be Good", ale to "Liquid Spirit" wydany w 2013 dla Blue Note Records zrobił z niego gwiazdę światowego formatu i przyniósł pierwszą nagrodę Grammy za Najlepszy Jazzowy Album Wokalny. Najnowszym albumem tego intrygującego wokalisty jest płyta "Take Me to the Alley". Utwory z tego krążka można było usłyszeć podczas koncertu w Trójce.

- To prawdziwa uczta nie tylko dla fanów jazzu, soulu, bluesa i gospel, czyli gatunków, w których Gregory Porter czuje się najlepiej, ale absolutna frajda dla wszystkich tych słuchaczy Trójki, którzy cenią sobie w muzyce oryginalność, piękno i… magię - mówił przed koncertem Piotr Metz, szef muzyczny Trójki, którego rozmowa z amerykańskim wokalistą poprzedziła mini-recital w Muzycznym Studiu PR im. Agnieszki Osieckiej.

W trakcie tej rozmowy Piotr Metz zapytał Portera o to, czy potrafiłby jednym słowem opisać jazz. Odpowiedź na to i inne pytania oraz cały występ amerykańskiego wokalisty usłyszeć będzie można już wkrótce na falach Trójki.

Podczas występu w studiu przy ul. Myśliwieckiej Gregory Porter wykonał pięć utworów, w tym m.in. "Hey Laura" z nagrodzonego statuetką Grammy albumu "Liquid Spirit" (2013) oraz "Take Me To The Alley" z - również uhonorowanej tą samą nagrodą - jego najnowszej, ubiegłorocznej płyty o takim samym tytule.

Zapraszamy do oglądania dołączonego nagrania oraz galerii zdjęć z koncertu Gregory'ego Portera w Trójce.

Polecane