Potrzeba surowszych kar dla kierowców?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Potrzeba surowszych kar dla kierowców?
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay.com

Zaostrzone kary za przestępstwa w ruchu drogowym prawdopodobnie niebawem będą obowiązywać.

Posłuchaj

Potrzeba surowszych kar dla kierowców? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Ustawa wprowadzająca zmiany w kodeksie karnym, w kodeksie wykroczeń, w kodeksie postepowania karnego oraz w prawie o ruchu drogowym jest w Senacie. Jeżeli nie będzie zmian, nowe prawo będzie obowiązywać od czerwca. Obawiać się muszą przede wszystkim kierujący po alkoholu oraz ci, którzy prowadzą bez prawa jazdy i kierowcy uciekający przed policją.

- W moim przekonaniu surowsze kary mogą wpłynąć na dyscyplinowanie uczestników ruchu drogowego. Kary mają być przede wszystkim sprawiedliwe. A trudno przyjmować, że kara jest sprawiedliwa, jeśli kto zabija człowieka pod wpływem alkoholu i odbywa karę w warunkach wolnościowych - uważa wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Według dr Anny Kwiecień, psycholożki z fundacji ZenDriving, ok. 75 proc. polskich kierowców uważa się za dobrych bądź bardzo dobrych. Tymczasem zgodnie z europejskimi badaniami Polacy są uważani za najmniej odpowiedzialnych kierowców w Unii Europejskiej - obok Włochów i Greków. - Większość wypadków, zarówno drobnych, jak i poważniejszych, wynika z braku uwagi i skupienia oraz z pośpiechu - mówi specjalistka.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Michał Wójcik (wiceminister sprawiedliwości), Ryszard Stefański (Uczelnia Łazarskiego), Ryszard Fonżychowski (ekspert ds. bezpieczeństwa w ruchu drogowym), dr Anna Kwiecień (psycholożka z fundacji ZenDriving), Rafał Jańczuk (Polskie Stowarzyszenie Przewoźników Autokarowych), Michał Nowotyński (portal Polskie Drogi)
Data emisji: 20.04.2017 
Godzina emisji: 12.07

fbi/mk


Oto wyniki sondy przeprowadzonej w czasie audycji:

Polecane