Jakie powinno być muzeum idealne?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Jak prezentować historie, często zawiłe, zwłaszcza najmłodszym? Za pomocą multimediów i ciekawej opowieść angażującej odbiorcę czy eksponatów, które mówią same za siebie? A może połączyć jedno i drugie?

Posłuchaj

Jakie powinno być muzeum idealne? (Białe plamy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Dyskusja nt. muzeów tradycyjnych i tzw. narracyjnych (to m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego czy Muzeum Historii Żydów Polskich Polin) toczy się przynajmniej od dekady.

- I muzeum tradycyjne, i muzeum narracyjne, i każde inne, które pojawi się później, będzie ciągle miejscem, które ma gromadzić, dokumentować, przechowywać i przekazywać następnym pokoleniom artefakty - mówi Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego, choć zaznacza, że same formy prezentacji zbiorów będą się zmieniać.

Z kolei Jan Ołdakowski - kierujący Muzeum Powstania Warszawskiego od początku istnienia tej placówki - twierdzi, że najbardziej istotny przy ocenie konkretnego muzeum jest aspekt umiejętnego przedstawienia zbiorów. - Muzeum to miejsce celebrowania przeszłości. Ważne, żeby widz czuł się w nim podmiotowo - dodaje gość Trójki.

Czy Polacy z roku na rok coraz chętniej odwiedzają muzea? Czy współczesne polskie muzealnictwo nawiązuje do europejskiej tradycji muzealniczej, czy z nią zrywa? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, wydawcą serwisu Ninateka.pl.

***

Tytuł audycji: Białe Plamy
Prowadzi: Mirosław Biełaszko
Goście: Andrzej Lechowski (dyrektor Muzeum Podlaskiego), Jan Ołdakowski (dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego)
Data emisji: 19.04.2017
Godzina emisji: 15.08

mk/fbi

Polecane