Czesław Niemen - artysta, który wyprzedzał słuchaczy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czesław Niemen - artysta, który wyprzedzał słuchaczy
Piosenkarz Czesław Niemen z żoną, modelką Małgorzatą NiemenFoto: PAP/Marek Broniarek

- Pamiętam ten niepokój nastolatka, gdy Czesław Niemen pędził do przodu i nie pozwalał nam się przyzwyczaić do tego, co było wcześniej. Nie nadążałem za tym, co artysta tworzył, ale dość szybko zorientowałem się, że on wyprzedza słuchaczy - mówi dziennikarz Trójki Piotr Metz.

Posłuchaj

Przyjaciele i krytycy muzyczni wspominają Czesława Niemena (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

W tym roku mija 50 lat od wydania pierwszej płyty Czesława Niemena. W owym czasie był artystą, który wzbudzał duże kontrowersje. Był nieprawdopodobnym muzykiem, którego, jak podkreślają goście Dariusza Bugalskiego, cechowała wolność, inność i duża doza ekspresji. W prywatnych kontaktach okazywał dużo uroku osobistego. - Czesław bardzo się wyróżniał i był charyzmatyczny - mówi krytyk muzyczny Paweł Brodowski.

Często w czasie pracy nad płytą, która po latach staje się legendarna, muzycy przyznają, że nie mieli odczucia, że tworzą historię. Jednak w czasie nagrywania piosenki "Dziwny jest ten świat" było inaczej. Twórcy byli zadziwieni efektem ostatecznym utworu od momentu jego powstania. - Ta piosenka bardzo zmieniła odbiór Czesława Niemena i dzięki niej stał się wielkim guru - komentuje Paweł Brodowski.

Jak wyglądała praca nad pierwszą płytą? Jaka była wówczas jej recepcja? Jakim człowiekiem w życiu prywatnym był Czesław Niemen? Jak się zachowywał jako kierownik produkcji? O tym rozmawiamy z gośćmi programu. Zapraszamy do słuchania dołączonego nagrania.

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, wydawcą serwisu Ninateka.pl.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: Tomasz Jaśkiewicz (gitarzysta Czesława Niemena), Paweł Brodowski (krytyk muzyczny, redaktor naczelny "Jazz Forum", gitarzysta), Piotr Metz (dziennikarz muzyczny)
Data emisji: 18.04.2017
Godzina emisji: 21.08

sm/ei

Polecane