Afronauci. W kosmos z włócznią?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Afronauci. W kosmos z włócznią?
Fragment okładki książki "Afronauci. Z Zambii na księżyc" Bartka SabeliFoto: Wydawnictwo Czarne/materiały prasowe

- Ten pomysł bardzo łatwo wyśmiać i potraktować go niepoważnie. Tymczasem mnie Edward Mukuka Nkoloso i jego idea od początku wzruszają - mówił w Trójce Bartek Sabela, autor książki "Afronauci. Z Zambii na Księżyc".

Posłuchaj

Opowieści o zambijskim programie kosmicznym i ciekawostki na temat Islandii (Świat z lotu Drozda/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Pod koniec 1964 roku do Zambii zaczęli zjeżdżać amerykańscy dziennikarze. Jednak nie po to, by pisać o nowym afrykańskim państwie. Szukali oni pewnego człowieka, który rzucił wyzwanie światowym mocarstwom i uparcie twierdził, że to Zambijczyk, a nie Amerykanin czy Rosjanin, będzie pierwszym człowiekiem na Księżycu.

Motorem napędowym całej historii jest Edward Mukuka Nkoloso. - To postać, w której skupiają się losy Afryki tamtych lat. Pochodził z bardzo biednej rodziny, został przez Brytyjczyków wysłany na fronty drugiej wojny światowej, później wrócił do Zambii i stał się jednym z liderów tamtejszych ruchów narodowościowych. Okazał się bardzo barwną postacią, człowiekiem pomysłowym i odważnym - opowiadał Bartek Sabela.

"

Bartek Sabela W kosmos z włócznią? Ten pomysł z Afryki lat 60. bardzo łatwo wyśmiać

Drugim gościem audycji był Michał Sikorski, były konsul Polski w Islandii. Dlaczego mówiliśmy o Islandii? Przyczyną było kilka ciekawostek, dotyczących tego kraju, w tym m.in. oblężenie islandzkich porodówek 9 miesięcy po pamiętnym meczu Anglia-Islandia podczas Euro 2016...

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi:
Paweł Drozd
Goście: Bartek Sabela (autor książki "Afronauci. Z Zambii na Księżyc"), Michał Sikorski (były konsul Polski w Islandii)
Data emisji: 18.04.2017
Godzina emisji: 15.08

ei/mz

Polecane