Benefis Wojciecha Młynarskiego w Trójce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Benefis Wojciecha Młynarskiego w Trójce
Benefis Wojciecha Młynarskiego Foto: Wojciech Kusiński/PR

W Niedzielę Wielkanocną przypomnieliśmy Benefis Wojciecha Młynarskiego, który odbył się w kwietniu 2011 roku w Trójkowym studiu im. Agnieszki Osieckiej.

Posłuchaj

Fragmenty Benefisu Wojciecha Młynarskiego w Trójce
+
Dodaj do playlisty
+

Jubilatowi zaśpiewali: Irena Santor, Ewa Bem, Magda Umer, Piotr Machalica, Marian Opania, Artur Barciś, Jacek Bończyk, w studiu pojawiła się także Maria Czubaszek. Imprezę prowadzili Artur Andrus i Andrzej Poniedzielski.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. Poniżej znajduje również się zapis wideo całego spotkania.

Możecie Państwo zapoznać się również ze specjalnym serwisem poświęconym Wojciechowi Młynarskiemu w serwisie muzyka.polskieradio.pl.

Wojciech Młynarski - autor tekstów piosenek i librett, poeta, wykonawca piosenki autorskiej, satyryk, artysta kabaretowy, jedna z najwybitniejszych postaci polskiej rozrywki. Zadebiutował na początku lat 60. w klubie studenckim "Hybrydy". Współpracował z kabaretami "Dudek", "Owca" i "Dreszczowiec", a także z telewizyjną redakcją rozrywki. W latach 70. zaczął pisać większe formy, zwłaszcza libretta operowe i musicalowe.

Jest autorem przekładów piosenek z musicali: "Kabaret", "Jesus Christ Superstar" i "Chicago". W Teatrze Ateneum realizował programy autorskie poświęcone wybitnym artystom i twórcom, m.in.: Brelowi, Hemarowi, Ordonównie oraz Wysockiemu. Uznawany jest za twórcę nowej formy artystycznej - tzw. felietonów śpiewanych.

Młynarski jest autorem i wykonawcą niezwykle popularnych piosenek, które weszły na stałe do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej, m.in. słynne "Jesteśmy na wczasach", "Dziewczyny, bądźcie dla nas dobre na wiosnę", "Jeszcze w zielone gramy", "Róbmy swoje". Jego teksty śpiewali również najlepsi polscy wokaliści - Ewa Bem ("Moje serce to jest muzyk"), Edyta Geppert ("Och życie, kocham Cię nad życie"), Michał Bajor ("Moja miłość największa"), Maryla Rodowicz ("Fruwa twoja marynara"), Kalina Jędrusik ("Z kim tak ci będzie źle jak ze mną"), Skaldowie ("Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał").

Laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. Grand Prix 45. Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, Diamentowego Mikrofonu Polskiego Radia, Złotego Berła Fundacji Kultury Polskiej, Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski, Złotego Medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.Polecane