O wielkanocnym spotkaniu z "Innym"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
O wielkanocnym spotkaniu z "Innym"
Dorota SegdaFoto: Sylwia Héjj

Wielkanocne "śniadanie" przed XVII Dniami Tischnerowskimi w Krakowie.

Posłuchaj

O wielkanocnym spotkaniu z "Innym" (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

inny-eseje-o-spotkaniu-w-iext47493752.jpg

Na Wielkanocne długie śniadanie zaprosiłam gości z Krakowa: profesor Dorotę Segdę - rektor PWST, Wojciecha Bonowicza - poetę, redaktora, biografa księdza Józefa Tischnera oraz pana Stanisława Radwana - kompozytora, intelektualistę. 20 kwietnia rozpoczynają się XVII Dni Tischnerowskie w Krakowie. W tym roku ich gospodynią będzie PWST, a tematem - "Inny". Ukazała się niedawno książka pod tytułem "Inny. Eseje o spotkaniu", na którą złożyły się trzy eseje księdza Józefa Tischnera, stanowiące część jego niedokończonej książki. Świąteczne wydanie MBK jest naszym przygotowaniem do Dni Tischnerowskich, ale zarazem rozmawiamy o tym, co najtrudniejsze dla człowieka, czyli o... drugim człowieku. W odświętnej wersji to inny - bliźni, nie - obcy. Temat spotkania z "innym" dziś jest szczególnie aktualny. Czy jesteśmy gotowi na nie? Temat dyskutowany przez europejskie społeczeństwo i poważny problem światowej polityki.


Bonowicz-Druga ręka.jpg

"Inny" stanowi także wyzwanie zawodowe dla aktora i o tym przejmująco opowiada Dorota Segda - aktorka Narodowego Starego Teatru. Zarówno ona, jak i pan Stanisław Radwan mieli szczęście poznać księdza profesora Józefa Tischnera, który w latach 80. wykładał na krakowskiej PWST. Wojciech Bonowicz współtworzy od początku program Dni Tischnerowskich. Tak się składa, że został właśnie wydany jego siódmy tomik poetycki, zatytułowany "Druga ręka". Nadarza się zatem okazja, by porozmawiać również o jego poezji. Nie często goszcząc pana Stanisława Radwana, nie sposób nie zagadnąć go także o muzykę.


Wojciech Bonowicz i Stanisław Radwan

Specjalne wydanie Magazynu realizujemy na linii Warszawa - Kraków; studio Trójki, gdzie obecna jest Dorota Segda - studio w Radiu Kraków, gdzie są panowie Stanisław Radwan i Wojciech Bonowicz. Używam tu czasu teraźniejszego, choć naturalnie nasze spotkanie zostało zarejestrowane wcześniej, w Wielkim Tygodniu, kiedy to Narodowy Stary Teatr występował na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych.

Zapraszamy, ale zdajemy sobie sprawę, że choć prowadzona w radosnej atmosferze, nasza rozmowa wymaga od Państwa uważnego słuchania, a przecież - zgodnie z tradycją - w Państwa domach to zapewne czas długiego świątecznego śniadania.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca:
Sylwia Héjj
Data emisji:
16.04.2017
Godzina emisji:
14.06

Polecane