Wigilia Wielkanocna. Spotkanie przy symbolicznym stole

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wigilia Wielkanocna. Spotkanie przy symbolicznym stole
Jan A.P. Kaczmarek i Baszka Marcinik Foto: Sylwia Héjj

To trudny do ogarnięcia czas pomiędzy Wielkim Tygodniem a Niedzielą Zmartwychwstania, zatem już nie Wielka Sobota, a jeszcze nie Wielkanocna Niedziela.

Posłuchaj

Wigilia Wielkanocna. Spotkanie przy symbolicznym stole (Wigilia Wielkanocna w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

Inna nazwa tego osłoniętego tajemnicą czasu - Wigilia Paschalna - najlepiej oddaje istotę Przejścia. Słowa jednak w zasadzie są tu bezradne, a mimo to tego szczególnego wieczoru staramy się rozmawiać; muzyki zresztą adekwatnej nie ma. W świątyniach między 20.00 a północą odprawiana jest liturgia Wigilii Paschalnej. Rozpoczynana później, łączy się z Rezurekcją.

Jeżeli w tym czasie słucha ktoś radia, słucha go także w szczególnych okolicznościach. My, decydując się na przywoływanie tradycji, pamiętamy o tych, dla których nie ma ona religijnego znaczenia. Wszyscy jednak (na swój sposób) świętują. Od lat staramy się o to, by i u nas panował nastrój odświętny, a więc unikamy rygoru studia. Spotykamy się w przestrzeniach prywatnych. Tam powstaje większa część nagrań. Tak i w tym roku. Jednym z atrybutów tradycji jest stół. Od niego zaczęła się historia Męki Pańskiej - Ostatnia Wieczerza, przy nim spotykamy się w Niedzielę Wielkanocną, by spożywać długie świąteczne śniadanie. W Wielką Sobotę gromadzimy się przy stołach ze święconką. I my spotykamy się przy symbolicznym stole. "Nasz" stół znajduje się u sopockich przyjaciół Trójki. Znad niego widać morze, a ono stanowi symbol otwarcia i nadziei.

Wieczór Wigilii Wielkanocnej, podobnie jak w ubiegłym roku, otwiera wiersz Czesława Miłosza "Piosenka o końcu świata", przeczytany przez Wojciecha Malajkata. I wiersz ten ma swoją symboliczną wymowę, jeżeli weźmiemy pod uwagę panujące nastroje, nie tylko u nas. I może on mieć moc uzdrawiającą.

Przy naszym stole zasiedli w tym roku: gospodarz domu - Jaśko Pawłowski, ksiądz doktor Krzysztof Niedałtowski - duszpasterz Środowisk Twórczych Gdańska oraz młody poeta - Tadeusz Dąbrowski.

Istotą każdego święta jest powtarzalność. To, co ponawiane każdego roku, zanurzone jest jednak w "tu i teraz", a więc powtarzalnemu towarzyszy zmienne. O co w tym roku pytamy - proszę posłuchać.

Tuż przed Świętami odwiedził nas przy Myśliwieckiej Jan A.P. Kaczmarek, którego poprosiliśmy o udostępnienie jednej z części jego nowego dzieła, pod tytułem "Emigra. Symfonia bez końca". Kompozytor bywał już u nas świątecznym gościem. Jego wizyta i jego muzyka stanowi więc także element naszej Trójkowej tradycji.

***

Tytuł audycji: Wigilia Wielkanocna
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca:
Sylwia Héjj
Data emisji:
15.04.2017
Godzina emisji:
22.05

Polecane