W cieniu tragedii, czyli jak dzieli nas katastrofa smoleńska

- Spór wokół katastrofy smoleńskiej jest toksyczny, zatruwa nas i na razie nie widzę szans na wyjście z tej sytuacji - mówi politolog prof. Antoni Dudek.

W cieniu tragedii, czyli jak dzieli nas katastrofa smoleńska

Obchody 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej - Marsz Pamięci przeszedł po mszy św. odprawionej w intencji ofiar katastrofy w warszawskiej archikatedrze przed Pałac Prezydencki. W katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem, do której doszło 10 kwietnia 2010 roku, zginął prezydent Lech Kaczyński, jego żona Maria i 94 inne osoby, w tym wielu wy

Foto: PAP/Paweł Supernak

Co wiemy o sobie siedem lat po tragedii smoleńskiej? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Katastrofa smoleńska była zapewne najważniejszym wydarzeniem społecznym w Polsce XXI wieku, z pewnością największą narodową tragedią tych czasów. Z gestów, słów i emocji wyłonił się obraz Polaków, nad którym warto zatrzymać się dłużej. Michał Sutowski jest zdania, że w sensie społecznym, politycznym i gospodarczym w XXI wieku najważniejsze było wstąpienie Polski do Unii Europejskiej, ale najbardziej na kształt sceny politycznej wpłynęła właśnie katastrofa smoleńska.

- Niektóre ówczesne sondaże wskazywały na to, że PiS przestanie być jedną z dwóch dominujących sił w polskiej polityce, a stało się zupełnie inaczej. Abstrahując od samego faktu katastrofy, jestem przekonany, że było to wydarzenie o dramatycznie złych skutkach społecznych i politycznych. Debata publiczna i konflikt polityczny przybrały formy, które są dysfunkcjonalne dla polityki i bardzo utrudniają rozwiązanie problemów czy odpowiadanie na wyzwania, które rodzi rzeczywistość - uważa publicysta "Krytyki Politycznej".

Z tym zdaniem częściowo zgadza się prof. Antoni Dudek, zaznaczając, że i bez tego wydarzenia Prawo i Sprawiedliwość jako partia nadal odgrywałaby ważną rolę w naszej polityce. Istotną różnicą zaś jest pogłębienie polaryzacji i wzrost temperatury samego sporu. - Główny problem z katastrofą smoleńską polega na tym, że konflikt stał się znacznie ostrzejszy i radykalny - jak wszędzie tam, gdzie pojawia się krew - podkreśla politolog z UKSW.

O dylematach związanych z tym konfliktem, ewolucji stosunku społecznego do katastrofy smoleńskiej i głównych ogniwach problemu mówimy w audycji. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, wydawcą serwisu Ninateka.pl.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Goście: prof. Antoni Dudek (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), Michał Sutowski ("Krytyka Polityczna")
Data emisji: 10.04.2017
Godzina emisji: 21.08

sm/mk

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.