"Trójpodział władzy nie polega na tym, że jedna władza jest wyłączona spod wszelkiej kontroli"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Trójpodział władzy nie polega na tym, że jedna władza jest  wyłączona spod wszelkiej kontroli"
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Billion Photos/shutterstock.com

- Istota trójpodziału władzy polega właśnie na tym, że politycy nie mają wpływu na to, kto zostaje sędzią, jak kto orzeka - mówił na antenie radiowej Trójki Borys Budka (PO). - Przypominam, że najistotniejszą władzę wykonawczą w Polsce, czyli rząd, w całości powołuje parlament, władza ustawodawcza. Nikt przy zdrowych zmysłach nie twierdzi, że to narusza trójpodział władzy - stwierdził Marcin Horała (PiS). 

Posłuchaj

Borys Budka (PO) i Marcin Horała (PiS) o reformie Krajowej Rady Sądownictwa (Trójka/Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

- Niestety nowelizacja ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa nie ma nic wspólnego z poprawą wymiaru sprawiedliwości. To wyłącznie upartyjnienie organu, który powinien być od nas, polityków, niezależny. Istota trójpodziału władzy polega właśnie na tym, że politycy nie mają wpływu na to, kto zostaje sędzią, jak kto orzeka, bo inaczej dojdzie do sytuacji sprzed 1989 roku, kiedy politycy będą rozliczać sędziów za ich wyroki - podkreślił były minister sprawiedliwości.

Prowadzący zwrócił uwagę, że w uzasadnieniu projektu nowelizacji przywołany jest sposób powoływania sędziów w Niemczech, który jest podobny do procedur, które proponuje nowa ustawa.

- W Niemczech komisje elektorskie składają się z ośmiu niezależnych sędziów, a mniejszość stanowią osoby nie będące sędziami. W przypadku konfliktu odnośnie kandydata ministra sprawiedliwości, musi on mieć większość kwalifikowaną - tłumaczył Budka.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki""Śniadanie w Trójce".

- W Europie rozwiązania są różne. W Holandii np. czteroosobową Radę Sądownictwa powołuje w całości minister. Jakiś udział ministra sprawiedliwości czy władzy wykonawczej w powoływaniu takich rad występuje w Irlandii, Francji, Włoszech, Portugalii, udział parlamentów w Belgii, Hiszpanii, Francji, Chorwacji i Włoszech - argumentował poseł Prawa i Sprawiedliwości.

- Trójpodział władzy nie polega na tym, że jedna władza jest całkowicie wyłączona spod wszelkiej kontroli i kontroluje samą siebie. Przypominam, że najistotniejszą władzę wykonawczą w Polsce, czyli rząd, w całości powołuje parlament, władza ustawodawcza, i nikt przy zdrowych zmysłach nie twierdzi, że to narusza trójpodział władzy - dodał.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki

Prowadzi: Marcin Pośpiech

Goście: Borys Budka (Platforma Obywatelska), Marcin Horała (Prawo i Sprawiedliwość)

Data emisji: 06.04.2017

Godzina emisji: 17.44

dcz/fbi

Polecane