Ciemne chmury nad Gibraltarem?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ciemne chmury nad Gibraltarem?
(zdj. ilustracyjne)Foto: flickr/Defence Images

W związku z Brexitem zaczyna się komplikować sytuacja Gublartaru. Hiszpania ma w tym swój niewątpliwy interes... - Gibraltar staje się formą nacisku na Wielką Brytanię - uważa Maciej Okraszewski z portalu Dział Zagraniczny i z tygodnika "Polityka".

Posłuchaj

Ciemne chmury nad Gibraltarem? (3 strony świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W Wielkiej Brytanii trwa dyskusja nad statusem terytorium po Brexicie. Polityków i komentatorów zaskoczył fakt, że w zeszłym tygodniu w unijnym zarysie wytycznych w sprawie negocjacji znalazł się zapis, że Gibraltar może zostać wyłączony z pobrexitowego układu między Unią a Londynem, jeśli weto zgłosi Madryt.

- Nie zgadzamy się na zmiany w kwestii suwerenności Gibraltaru. Nie do pomyślenia jest by uległa zmianie bez jasnego poparcia mieszkańców regionu oraz rządu Zjednoczonego Królestwa - ogłosił szef brytyjskiej dyplomacji Boris Johnson.

Gibraltar pozostaje brytyjskim terytorium zamorskim od osiemnastego wieku. Hiszpania od stuleci kwestionuje ten status i chciałaby przejąć nad nim choćby część jurysdykcji. Media na Wyspach akcentują dziś słowa szefa hiszpańskiej dyplomacji Alfonso Dastisa, który wyraził zaskoczenie gwałtowną reakcją Londynu. - Ktoś tu traci zimną krew - powiedział rano minister.

Wczoraj były szef Partii Konserwatywnej Michael Howard przekonywał, że obecna sytuacja międzynarodowa może się okazać analogiczna do konfliktu o Falklandy pomiędzy Wielką Brytanią a Argentyną. - 35 lat temu inna premier (Margaret Thatcher - przyp. IAR) wysłała wojska by bronić wolności innej grupy Brytyjczyków przed kolejnym krajem, w którym mówi się po hiszpańsku. Jestem przekonany, że obecna premier wykaże podobną determinacją stając po stronie obywateli Gibraltaru - stwierdził Howard. Tymczasem w analizie "Financial Times" czytamy dziś, że deklaracja ma wymiar głównie polityczny, bo i tak każdy przyszły układ między Londynem a Wspólnotą będzie musiał zostać ratyfikowany przez Madryt.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: 3 strony świata 
Prowadzi: Łukasz Walewski
Gość: Maciej Okraszewski (portal Dział Zagraniczny i tygodnik "Polityka")
Data emisji: 3.04.2017
Godzina emisji: 16.47

fbi

Polecane