Głęboka przebudowa Polski i Europy według programu Unii

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Głęboka przebudowa Polski i Europy według programu Unii
Tablica upamiętniająca pisarza, poetę i polityka Jerzego Bruna na domu w którym mieszkał, przy ul. Narutowicza w TarnowieFoto: Mateusz Opasiński/Wikimedia Commons/CC

- Unia była fenomenem na skalę europejską, bo w trudnych czasach okupacji widziała formę zachowania człowieczeństwa i kultury - mówi doktor nauk humanistycznych Dorota Koczwańska-Kalita.

Posłuchaj

Dzieje Unii, założonej przez Jerzego Brauna (Białe plamy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Unia to katolicka organizacja polityczno-wojskowa o charakterze konspiracyjnym, która powstała w czasie II wojny światowej z inicjatywy Jerzego Brauna. Podlegał jej m.in. Teatr Rapsodyczny, w którym występował młody Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II.

- Jerzy Braun, filozof, poeta, publicysta jeszcze w latach 30. na łamach czasopisma "Zet" lansował projekt głębokiej i szerokiej przebudowy nie tylko Polski, ale i całej Europy. Na tej bazie w ramach nowej Polski stworzył zarys programu politycznego, który później stał się trzonem Unii - opowiada historyk Marek Hańdarek.

Organizacja postrzegała siebie jako ruch ideowy, który ma na celu dokonać przemiany duchowej w państwie polskim. O jej strukturze, liderach, osobach związanych z Unią i jej znaczeniu usłyszeć można w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi: Mirosław Biełaszko
Autor materiału dodatkowego: Arkadiusz Ekiert
Goście: Marek Hańderek (badacz Unii i Stronnictwa Pracy, historyk), dr Dorota Koczwańska-Kalita (doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła )
Data emisji: 29.03.2017
Godzina emisji: 15.06

sm/ei

 

Polecane