Srebrne Usta 2016. Marek Suski zwycięzcą plebiscytu [WIDEO]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Srebrne Usta 2016. Marek Suski zwycięzcą plebiscytu [WIDEO]
Od lewej: Joanna Scheuring-Wielgus, Marek Suski, Beata MazurekFoto: Wojciech Kusiński/PR

Zwycięzcą plebiscytu Srebrne Usta 2016 został Marek Suski. Drugie miejsce zajęła Beata Mazurek, a trzecie - Joanna Scheuring-Wielgus.

Posłuchaj

Srebrne Usta 2016. Marek Suski zwycięzcą plebiscytu (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Znamy zwycięzcę plebiscytu Programu 3 na najbardziej zaskakującą i zabawną wypowiedź osoby z polskiej sceny politycznej. Podczas uroczystej gali, która odbyła się 5 kwietnia w Studiu im. Agnieszki Osieckiej, nagrodą Srebrne Usta 2016 uhonorowany został poseł PiS i wiceprzewodniczący komisji śledczej ds. Amber Gold - Marek Suski. Drugie miejsce w głosowaniu słuchaczy Trójki zajęła Beata Mazurek (PiS), a trzecie Joanna Scheuring-Wielgus (Nowoczesna).

Na wypowiedzi 11 polityków można było głosować od 9 do 28 marca. Słuchaczom Trójki i internautom najbardziej spodobała się wypowiedź Marka Suskiego z grudnia ub.r. Podczas posiedzenia komisji śledczej do spraw Amber Gold jej wiceprzewodniczący odpytywał Ryszarda Milewskiego, sędziego z Gdańska:

Marek Suski: Czy znana jest Panu ta osoba?

Ryszard Milewski: Ale kto, przepraszam?

Marek Suski: No ta o pseudonimie "Caryca", która (tam) przez Pana miała być prowadzona?

Ryszard Milewski: Przepraszam, ale nie znam "Carycy". Jedyna, którą znam, to Katarzyna.

Marek Suski: Katarzyna… A może Pan podać nazwisko?

Ryszard Milewski: Katarzyna Wielka.

Marek Suski: I co w tym śmiesznego?

Zapraszamy do obejrzenia nagrania całej gali:

Drugie miejsce przypadło Beacie Mazurek. Rzecznik prasowa PiS w czerwcu br. tak skomentowała słowa Piotra Pszczółkowskiego z Trybunału Konstytucyjnego: Nie rozumiem kompletnie wczorajszej wypowiedzi sędziego Pszczółkowskiego. I nie dość, że jej nie rozumiem, to się z nią nie zgadzam.

Na trzecim miejscu uplasowała się Joanna Scheuring Wilgus, posłanka Nowoczesnej, która podczas tzw. czarnego protestu przejęzyczyła się, prawdopodobnie pod wpływem emocji, i zawołała do zgromadzonych: Dość dyktatury kobiet!

W finałowej jedenastce znaleźli się ponadto: Tadeusz Cymański, Andrzej Dera, Władysław Kosiniak-Kamysz, Piotr Liroy-Marzec, Sławomir Neumann, Ryszard Petru oraz "duet": Kamila Gasiuk-Pihowicz - Krystyna Pawłowicz.

Gala wręczenia nagród odbyła się 5 kwietnia w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie. Poprowadzili ją Beata Michniewicz i Artur Andrus. O dobry nastrój widzów i słuchaczy zadbali Robert Górski i Mikołaj Cieślak z Kabaretu Moralnego Niepokoju.  

Wypowiedzi wszystkich polityków można posłuchać na stronie: polskieradio.pl/trojka/srebrneusta.

***

Tegoroczna edycja plebiscytu wpisuje się w obchody 55-lecia Trójki. Przez niemal cały kwiecień w Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej odbędzie się wiele rocznicowych koncertów i imprez, w tym właśnie finałowa gala Srebrnych Ust.

Trójka 55 lat baner.jpg
Trójka świętuje 55. urodziny

Srebrne Usta to plebiscyt Programu 3 Polskiego Radia, w którym słuchacze wybierają niebanalne wypowiedzi polskich polityków. Został zainicjowany w 1992 roku przez dziennikarkę Trójki - Beatę Michniewicz. Obradujący wówczas Sejm I kadencji obfitował w osobowości wyróżniające się niebanalnym językiem. Posłowie prześcigali się w obrazowych przenośniach, celnych ripostach, niespotykanych figurach retorycznych. Stało się ważne nie tylko to, co kto mówi, lecz także jak to robi. Dziennikarze radiowej Trójki postanowili utrwalić na taśmie oraz w ludzkiej pamięci te zwroty i wyrażenia, które ze względu na swą treść nie zawsze miały szansę przejść do historii. Inicjatorzy plebiscytu mieli poza tym nadzieję, że spojrzenie z przymrużeniem oka na politykę, niekiedy brutalną i zawiłą, dobrze zrobi zarówno jej aktorom, jak i obserwatorom. W myśl przysłowia "mowa jest srebrem, a milczenie złotem" zaproponowali słuchaczom Trójki plebiscyt Srebrne Usta.

W poprzednich edycjach zdobywcami Srebrnych Ust byli między innymi: Aleksander Kwaśniewski, Lech Wałęsa, Bronisław Komorowski, Leszek Miller, Waldemar Pawlak, Donald Tusk, Renata Beger, Elżbieta Bieńkowska, Zyta Gilowska, John Abraham Godson, Grzegorz Kołodko, Władysław Bartoszewski, Janusz Korwin-Mikke, Jan Maria Rokita, Nelli Rokita, Marek Sawicki i Ryszard Petru.

Polecane