Siedem prostych nawyków, które zmieniają życie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Siedem prostych nawyków, które zmieniają życie
Siedem nawyków można wprowadzać w każdym wieku i im wcześniej nauczymy się myśleć inaczej o organizacji naszego czasu i wybieraniu tego, co najważniejsze, tym lepiejFoto: YAKOBCHUK VIACHESLAV/Shutterstock

- Siedem nawyków skutecznego działania jest trochę, jak oprogramowanie do szczęśliwego życia. Nie jest to łatwa recepta, ale im wcześniej wprowadzamy nawyki w życie, tym lepiej - mówi edukatorka, Magdalena Niemczuk-Kobosko.

Posłuchaj

O siedmiu nawykach, które mogą odmienić życiu, dopingowaniu, które nie wszystkim służy i internecie w edukacji (Godzina Wychowawcza/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Stephen R. Covey napisał podręcznik z dość prostymi zasadami, których wprowadzenie w życie może znacząco je odmienić. Siedem nawyków skutecznego działania nie są niczym nowym, jednak zwykle, pomimo tego, że wiemy, jak postępować, to tego nie robimy. Pierwszy z nich poleca, by być proaktywnym, czyli brać stery życia w swoje ręce wraz ze wszystkimi, nie tylko dobrymi, konsekwencjami. - Nawyki, jak mięśnie możemy ćwiczyć i staramy się pokazywać, że są one rodzajem mentalnej siłowni. Przekazujemy również techniki, dzięki którym można je wprowadzić w życie - opowiada trenerka, Magdalena Niemczuk-Kobosko.

Zaczynaj z wizją końca i rób najpierw to, co najważniejsze, to kolejne z przykazań programu skutecznego działania. Gość Trójki dodaje, że warto przy okazji przypomnieć powiedzenie "powiedz mi jak spędzasz dzień, a powiem ci jak spędzasz życie". Priorytetyzacja życiowych zadań i nieustanne zastanawianie się, co jest dla nas ważne to istota przemiany myślenia. W audycji mówimy, jak rozpocząć proces zmieniania się "między uszami", co oznacza "ostrzenie piły" i jak spojrzeć na siebie z boku, by zacząć wprowadzanie tych siedmiu nawyków w życie. Jak to przełożyć na edukację?

W programie mówimy też o dopingu, który może wyrządzić krzywdę i wyjaśniamy, czym jest otwarta edukacja.

***

Tytuł audycji: Godzina wychowawcza
Prowadzi:
Katarzyna Pruchnicka
Goście: Magdalena Niemczuk-Kobosko (trenerka, tutorka, nauczycielka, edukatorka, FC EDU), Katarzyna Górkiewicz (Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacja Szkoła z Klasą)
Data emisji:
27.03.2017
Godzina emisji: 15.07

sm/mp

Polecane