Wzrost napięć między Turcją a Europą. Co dalej?
2017-03-17, 01:03 | aktualizacja 2017-03-17, 09:03
Kurs konfrontacyjny Turcji w stosunku do Holandii niepokoi całą Unię Europejską. - Napięcia między Turcją z Zachodem rosną, ale same zarzuty islamofobii pojawiają się na tej linii dość często - mówi Krzysztof Strachota z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Posłuchaj
Pomiędzy Turcją a Unią Europejską w ostatnim czasie jest coraz więcej napięć. Jednym z wydarzeń, które zaostrzyły sytuację, było porównanie Holandii do Trzeciej Rzeszy. Porównania takiego użył prezydent Recep Erdogan i inni politycy tureccy, co skrytykował przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Kryzys między Ankarą a Hagą z każdym dniem przybiera na sile i sprawia, że powracają pytania m.in. o przyszłość muzułmańskich mieszkańców Europy.
Korespondentka TVP z Brukseli dziwi się środowiskom lewicowo-liberalnym w Europie Zachodniej, np. we Francji, które faworyzują mniejszość muzułmańską kosztem chrześcijan. - Jeśli wskaźniki demograficzne się utrzymają, to muzułmanie mogą stać się większością w niektórych dużych miastach Francji. W samej Brukseli muzułmanie stanowią 22 procent mieszkańców - mówi Dominika Ćosić.
O zamieszkach w Rotterdamie, ich reperkusjach i przyszłości Turcji w Europie mówimy w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: Dominika Ćosić (korespondentka TVP z Brukseli), Krzysztof Strachota (Ośrodek Studiów Wschodnich), Jerzy Haszczyński (dziennikarz, reporter, kierownik działu zagranicznego "Rzeczpospolitej")
Data emisji: 16.03.2017
Godzina emisji: 21.09
sm/fbi