Paweł Kukiz: czas pokaże, czy prezes PiS miał rację ws. szczytu w Brukseli

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Paweł Kukiz: czas pokaże, czy prezes PiS miał rację ws. szczytu w Brukseli
Lider ugrupowania Kukiz'15 Paweł KukizFoto: PR/Mateusz Malinowski

- Wybór Donalda Tuska to klęska polskiej dyplomacji; nie mogę zgodzić się z prognozami prezesa PiS, że postawa Polski na brukselskim szczycie wzmocni jej pozycję – mówił Paweł Kukiz. Lider ugrupowania Kukiz'15 zapowiedział też w radiowej Trójce, że nie poprze, ani nie odrzuci wniosku PO o wotum nieufności dla rządu.

Posłuchaj

Paweł Kukiz o wywiadach Jarosława Kaczyńskiego i wniosku Platformy Obywatelskiej o wotum nieufności dla rządu (Salon polityczny Trójki/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Nie ma wątpliwości, że mimo przegranej na szczycie UE uczyniliśmy dobrze i że - co może zabrzmi paradoksalnie - nasz status, a także osobisty status pani premier w ten sposób się podniósł, a nie obniżył - przekonuje w środowym wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Czytaj także
kaczyński1200.jpg
Jarosław Kaczyński: mimo przegranej na szczycie UE, nasz status się podniósł

Paweł Kukiz jest bardziej powściągliwy w ocenie skutków unijnego szczytu w Brukseli, który uważa za klęskę polskiej dyplomacji. – Czas pokaże, czy pan prezes ma rację. Jeśli okaże się, że rzeczywiście podnosi to status Polski na arenie międzynarodowej, to wtedy cały naród serdecznie podziękuję panu Kaczyńskiemu. Ja raczej prognozuję, że Polska spadnie nie na drugą, a na trzecią prędkość – zaznaczał Paweł Kukiz.

Jak przyznał polityk, ma on pretensje do rządu Prawa i Sprawiedliwości, że jego działania nie doprowadziły do zablokowania wyboru Donalda Tuska na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej. – Należało zaczynać batalię przeciwko Tuskowi jakiś rok temu, tuż po objęciu (przez PiS - przyp.red.) władzy. Trzeba było w kuluarach, dyplomatycznie, uświadamiać partnerów z Unii Wyszehradzkiej, co to jest za człowiek – mówił polityk, dodając, że dobrym posunięciem polskiego rządu byłoby też w tej sprawie uchylenie się od głosowania.
Zdaniem Pawła Kukiza odpowiedzialność za błędy, których wynikiem była klęska rządu w Brukseli, ponosi przede wszystkim polska dyplomacja.

Zapytany o to, czy ugrupowanie Kukiz'15 poprze wniosek Platformy Obywatelskiej o wotum nieufności wobec rządu Beaty Szydło Paweł Kukiz zapowiedział, że nie będzie dyscypliny w sprawie tego głosowania, a on sam najprawdopodobniej wstrzyma się od głosu. – To jest pomysł, który służy tylko i wyłącznie rozgrywkom partyjnym. Prawdopodobnie się wstrzymam, albo nie będę głosował. Prawdopodobnie stanowisko klubu będzie podobne do mojego – przyznał Paweł Kukiz.

Poseł Paweł Kukiz w rozmowie odniósł się też do doniesień jednej z gazet, która zarzuciła mu zakup mieszkania na warszawskim Mokotowie za 10 procent jego wartości.

Zapraszamy do odsłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki

Prowadzi:
Paweł Lisicki

Gość: 
Paweł Kukiz (lider ugrupowania Kukiz'15)

Data emisji:
 15.03.2017

Godzina emisji:
 8.14

dad/ei

Polecane