Lekarze powinni mieć prawo do klauzuli sumienia?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Lekarze powinni mieć prawo do klauzuli sumienia?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay (Domena publiczna)

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł w jednym z wywiadów stwierdził, że nie przepisałby recepty na pigułkę "dzień po" nawet ofierze gwałtu.

Posłuchaj

Lekarze powinni mieć prawo do klauzuli sumienia? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Ma prawo, tak jak każdy lekarz ma prawo do odmowy legalnej aborcji, powołując się na klauzulę sumienia zawartą w ustawie o zawodzie lekarza. Tyle że zdaniem wielu to prawo koliduje z prawem pacjentów.

- Lekarz ma prawo odmówić świadczenia w takiej sytuacji, bo nie chce przykładać ręki do zabicia dziecka, do zakończenia życia ludzkiego - mówi Stanisław Pięta z PiS i dodaje, że "pani, która chce zażyć tego rodzaju tabletkę, może się udać do innego lekarza".

Powoływanie się na klauzulę sumienia, jeśli chodzi o środki antykoncepcyjne, to zdaniem Jana Grabca z PO "nieporozumienie". Poseł uważa, że ostatnie słowa Konstantego Radziwiłła "zasługują na potępienie", ponieważ "minister zdrowia musi pamiętać, że wypowiada się nie tylko jako lekarz, ale określa pewien standard zachowań innych lekarzy".

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której swoimi opiniami dzielą się lekarze, eksperci rynku zdrowia i słuchacze Trójki.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Stanisław Pięta (PiS), Jan Grabiec (PO), Stanisław Maćkowiak (Federacja Pacjentów Polskich), Jacek Świeca (radca prawny), Adam Koziorkiewicz (ekspert rynku zdrowia), Medard Lech (ginekolog)
Data emisji: 1.03.2017
Godzina emisji: 12.06

mk/fbi


Oto wyniki sondy przeprowadzonej w czasie audycji:

Polecane