Skrzynie, pobudzające wyobraźnię poszukiwaczy skarbów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Skrzynie, pobudzające wyobraźnię poszukiwaczy skarbów
Wystawa "Stolarski kunszt. Meble XV-XVII wieku", przygotowana przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu pokazuje ponad 250 zabytków, pochodzących z najważniejszego w historii meblarstwa okresu, czyli czasów od średniowiecza do wczesnego barokuFoto: j-fin via Foter.com / CC BY-NC-ND

Skrzynia była pierwszym, wymyślonym przecz człowieka meblem. Służyła do wszystkiego: do przechowywania przedmiotów i ubrań, jako krzesło czy łóżko, a do tego łatwo można ją było przewieźć. Niektóre ze skrzyń miały mieć właściwości magiczne.

Posłuchaj

Magiczne kufry i skrzynie (Mój ssskarbie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Misternie wykonane, bogato zdobione i zamykane na kłódkę kryły liczne tajemnice, których ich właściciele nie chcieli ujawnić całemu światu. Symboliczne magiczne znaczenie miały mieć skrzynie cechowe. Nazywano je skarbcem bądź skrzynką-matką, co świadczyło o ogromnym szacunku w stosunku do tych mebli.

- Były to przedmioty używane przez cechy i w nich przechowywano najcenniejsze rzeczy dla danej grupy zawodowej. Ta skrzynka była używana w czasie zebrań cechowych, stawiano ją na stole, wokół którego byli zebrani rzemieślnicy i w momencie jej otwarcia zaczynało się zebranie - opowiada Małgorzata Korżel-Kraśna, kustosz wystawy "Meble od XV do XVII wieku" w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

O wspaniałej kolekcji skrzyń i ich magicznych przedstawicielkach mówimy w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Mój ssskarbie  
Autor: Natalia Grzeszczyk  
Gość: Małgorzata Korżel-Kraśna (kustosz wystawy "Meble od XV do XVII wieku" w Muzeum Narodowym we Wrocławiu)
Data emisji: 27.02.2017  
Godzina emisji: 10.15

sm/mp

Polecane