Łuszczyca potrafi zamienić życie chorych w piekło
2017-02-24, 11:02 | aktualizacja 2017-02-24, 14:02
Niemiłe komentarze, wypraszanie z basenu, pełne odrazy spojrzenia - chorzy na łuszczycę często przeżywają prawdziwą traumę i są traktowani jak trędowaci. - Człowiek się wycofuje i wstydzi tej choroby, ukrywa ją pod długimi rękawami - mówi cierpiąca na łuszczycę Iwona Janus.
Posłuchaj
W Polsce na łuszczycę choruje około miliona osób, więc nie można o niej mówić jak o chorobie marginalnej czy nieznanej. Dotknięci tą przypadłością, jak wyjaśnia psycholog, najczęściej mają problemy z funkcjonowaniem w społeczeństwie i odbiorem samych siebie. - Dotyczy to poczucia własnej wartości, kwestii zawodowych i rodzinnych. Chorzy pomimo tego, że ich liczba jest znaczna, wciąż spotykają się z mitami i stereotypami na temat łuszczycy, np. tym, że można się nią zarazić - opowiada Agnieszka Bartczak.
W obawie przed reakcją otoczenia chorzy na łuszczycę unikają basenów, fryzjera czy restauracji. - Staramy się coraz więcej mówić o tej chorobie, edukować społeczeństwo, pokazywać, na czym polega i z czego wynika, natomiast zakorzenione w społeczeństwie stereotypy są tak mocno utrwalone, że niestety ciężko je zmienić. Zdarzają się również sytuacje, kiedy nawet w rodzinie pacjenci mają problemy z akceptacją - dodaje psycholog.
Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której mówimy również o depresji i piątej ogólnopolskiej akcji "Re:akcja w depresji".
***
Tytuł audycji: Czas niezwykły
Autor: Elżbieta Korczyńska
Autor materiału: Kuba Witkowski
Goście: Agnieszka Bartczak (psycholog, prowadząca terapię osób, dotkniętych łuszczycą) Dagmara Samselska (przewodnicząca Unii Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę, prezes zarządu centralnego Stowarzyszenia Psoriasis), Anna Gradkowska (warszawska koordynatorka akcji "Re:akcja w depresji")
Data emisji: 23.02.2017
Godzina emisji: 15.09
sm/mk