"Trójka - jesteśmy połączeni". Odkrywamy sekrety Wenecji!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Trójka - jesteśmy połączeni". Odkrywamy sekrety Wenecji!
Stroje karnawałowe w Wenecji często przekazywane są jako cenny dar z pokolenia na pokolenie Foto: PAP/EPA/ANDREA MEROLA

Ile kosztuje strój karnawałowy? Po co powstały maski? Kim jest latający nad Wenecją anioł? To włoskie miasto dziś nie ma dla nas tajemnic, a wszystko to za sprawą specjalnego wysłannika Trójki Marcina Pośpiecha.

Posłuchaj

Jak z bliska wygląda karnawał w Wenecji? (Zapraszamy do Trójki - ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

Najsłynniejszy karnawał świata zaczyna się od parady przystrojonych gondoli, które wiozą uczestników zabawy, oczywiście w bajecznych przebraniach. Co ciekawe, zasady karnawałowego savoir-vivre'u mówią, że każdej osobie w przebraniu należy się delikatnie ukłonić. Marcin Pośpiech sprawdził, czy wiedzą o tym turyści i czy stosują się do zasady.

Rozmówcy dziennikarza Trójki odkryli też słuchaczom m.in. tajemnice masek, które - jak się okazało - powstały w bardzo praktycznych celach i początkowo były wykorzystywane m.in. przez lekarzy i służące. I nie chodziło bynajmniej o przebranie… Nie zabrakło też opowieści o pracy gondoliera i o codzienności turysty w Wenecji.

Postanowiliśmy również sprawdzić, jak wygląda obecna sytuacja "miasta na wodzie". Architekt Francesco da Mosto mówił, czy Wenecja jest dziś bezpieczna, wspominał też wielką powódź, jaka dotknęła miasto w listopadzie 1966 roku. Gość Marcina Pośpiecha dodatkowo opowiedział o swojej rodzinie, której historia związana jest z Wenecją od tysiąca lat!

***

Do włoskiego miasta wybraliśmy się w ramach realizowanej z LOT-em akcji "Trójka - jesteśmy połączeni", w trakcie której przybliżamy słuchaczom historię i teraźniejszość - zarówno tych znanych (czasem tylko pozornie), jak i bardziej egzotycznych miejsc. Wcześniej odwiedziliśmy już SeulTbilisi.

ei/fbi/mk

Polecane