Historia i teraźniejszość polskiej fantastyki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Historia i teraźniejszość polskiej fantastyki
Fragment okładki antologii fantastyki pt. "Przedmurze"Foto: mat. promocyjne

- Fantastyka była kiedyś jedyną inteligentną literaturą, którą udawało się znaleźć na półkach księgarń. Była oczywiście klasyka, wielkie nazwiska, ale jedynie fantastyka była zarówno mądra, jak i pisana w przystępny sposób - powiedział krytyk filmowy Kamil Śmiałkowski.

Posłuchaj

Historia i teraźniejszość polskiej fantastyki (Trójkowy chuligan literacki)
+
Dodaj do playlisty
+

przedmurze 250.jpg

Polska fantastyka zaczęła się od Stanisława Lema, kolejne pokolenie zafascynowało się tym gatunkiem w latach 70. Dziś już trzecia generacja Polaków wychowuje się na fantastyce. 

- Wojciech Sedeńko uznał, że czasy wołają o fotografię naszej zbiorowej wyobraźni, dlatego napisał antologię pt. "Przedmurze" - powiedział pisarz i dziennikarz Piotr Gociek.

W "Przedmurzu" można znaleźć opowiadania m.in. Macieja Parowskiego, Marka Oramusa, Mirosława Piotra Jabłońskiego, Zbigniewa Wojnarowskiego, Krzysztofa Kochańskiego, Wojciecha Szydy czy Jacka Soboty.

Kim jest odbiorca polskiej fantastyki? Co autorzy książek fantastycznych mają wspólnego z socjologami? Zachęcamy do wysłuchania nagrania audycji Mateusza Matyszkowicza.

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki
Prowadził: Mateusz Matyszkowicz
Goście:
Piotr Gociek (pisarz, dziennikarz), Arkady Saulski (autor powieści "Wilk"), Kamil Śmiałkowski (krytyk filmowy), Wojciech Sedeńko (autor antologii "Przedmurze")
Data emisji:
18.02.2017
Godzina emisji: 15.10

mat. prasowe/fbi/jsz

Polecane