Odpłatne studia medyczne? "Intensywnie analizowane są różne scenariusze"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Odpłatne studia medyczne? "Intensywnie analizowane są różne scenariusze"
Konstanty RadziwiłłFoto: Trójka

- Myślę, że byłoby możliwe zaproponowanie takiego rozwiązania, które wychodziłoby naprzeciw oczekiwaniom - powiedział w radiowej Trójce minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Posłuchaj

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł o studiach medycznych i wynagrodzeniach lekarzy (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin przyznał niedawno w radiowej Trójce, że "zaproponował, żeby wprowadzić odpłatność za studia medyczne przy równoczesnym fundowaniu stuprocentowego stypendium, które musiałoby przez kilka lat po studiach zostać odpracowane". Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapytany w audycji "Salon polityczny Trójki" o tę propozycję odpowiedział, że "w tej chwili bardzo intensywnie analizowane są różne scenariusze".

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

- Kiedyś było coś takiego, jak stypendia fundowane. To był rodzaj umowy. Niezależnie od tego, że studia są niepłatne, to można by np. ze studentem albo specjalizującym się młodym lekarzem zawrzeć umowę o tym, że mógłby być finansowany dodatkowo, w tym czasie, kiedy się uczy, ale z zobowiązaniem do tego, że zostanie przez jakiś czas i będzie pracował w publicznym systemie polskiej służby zdrowia - wskazał. Szef MZ ocenił, że jest to "rozwiązanie, które być może da się jakoś upowszechnić i że ono uzyska również akceptację młodych ludzi".

Gość Trójki zapytany, czy lekarze, którzy są niezadowoleni ze swoich zarobków zbyt dużo oczekują, odpowiedział, że "w porównaniu do naszych możliwości niektóre wyrażane przez nich oczekiwania są zdecydowanie niemożliwe do spełnienia". - Projekt dotyczący poziomów minimalnych wynagrodzeń, jakie oni proponują, jest nie do spełnienia, ale my nie pozostajemy bierni - jest przygotowany projekt (...) który jest bardziej umiarkowany, ale wyraźnie wskazuje na to, że chcemy te, zwłaszcza niegodnie niskie, wynagrodzenia w służbie zdrowia podwyższać stopniowo, już od 2017 roku - oznajmił.

Rząd przyjął projekt dotyczący antykoncepcji awaryjnej oraz terapii w sytuacji zagrożenia życia. Zakłada on, że hormonalne leki antykoncepcyjne (także tzw. pigułki dzień po) będą mogły być sprzedawane jedynie na receptę. W audycji poprosiliśmy ministra zdrowia o komentarz. Rozmawialiśmy także o projekcie ustawy o sieci szpitali, którym rząd zajmie się w przyszłym tygodniu.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Konstanty Radziwiłł (minister zdrowia, PiS)
Data emisji:
 17.02.2017
Godzina emisji: 8.14

kk/ei

Polecane