Paweł Drozd i Bartosz Stróżyński o wyprawie "Trzy sztuki w Antarktyce" (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Trójka|Zapraszamy do Trójki - popołudnie
"Trzy sztuki w Antarktyce". Tego jeszcze nie było
2017-02-09, 17:02 | aktualizacja 2017-02-14, 13:02
- Takiego wydarzenia w radiu jeszcze nie było i długo nie będzie. Jak nam się uda, będą o nas pisać w encyklopediach - mówi pół żartem, pół serio Paweł Drozd, dziennikarz Trójki, jeden z uczestników wyprawy "Trzy sztuki w Antarktyce".
Posłuchaj
Dodaj do playlisty
Przez rok pracowali nad koncepcją podróży, robili próby na morzu i lądzie oraz zbierali fundusze. A wszystko po to, żeby spełnić marzenia o wyprawie do przylądków ludzkiej wrażliwości. Taka właśnie myśl przyświeca projektowi "Trzy sztuki w Antarktyce", w którym wezmą udział:
- Adam Nowak - lider, wokalista i kompozytor piosenek zespołu Raz Dwa Trzy,
- Bartosz Stróżyński - fotograf ekstremalny,
- Olaf Lubaszenko - aktor i reżyser, ambasador wyprawy.
W trakcie przedsięwzięcia towarzyszyć im będzie Paweł Drozd, a jego relacje będzie można usłyszeć w Trójce, która objęła ten projekt swoim patronatem. Pierwsza z nich już 15 lutego.
"Trzy sztuki w Antarktyce" to bezprecedensowe przedsięwzięcie w polskiej kulturze, sztuce i świecie mediów
"Trzy sztuki w Antarktyce" to pierwszy w historii artystyczny rejs jachtem żaglowym polskich twórców do Antarktyki oraz transmisja tych wydarzeń na antenie Programu 3 Polskiego Radia. - 12 lutego wsiadamy w samolot do Buenos Aires, a stamtąd lecimy do miasteczka Ushuaia na Ziemi Ognistej. 15 lutego okrętujemy się na jachcie i płyniemy w stronę Antarktydy, by spełnić nasze marzenia - opowiada Paweł Drozd, którego relacje z wyprawy będzie można usłyszeć w Trójce od poniedziałku do czwartku o godz. 17.10. - Oczywiście, o ile nie przeszkodzą w tym ekstremalne warunki panujące na morzu, a potem na najzimniejszym kontynencie świata - dodaje dziennikarz Programu 3 Polskiego Radia.
Oprócz niego na jacht wsiądą: Adam Nowak z zespołu Raz, Dwa, Trzy; Bartosz Stróżyński (płetwonurek, fotograf, szef i pomysłodawca wyprawy); dwóch operatorów kamery; szef techniczny wyprawy; reżyser oraz dwie osoby załogi stałej jachtu. Razem 9 osób. - Cel wyprawy jest jeden choć podzielony na trzy części: opowiedzieć o Antarktyce oraz o tym, jak uczestnicy wyprawy ją odbierają poprzez trzy sztuki: film, muzykę i fotografię - mówi Bartosz Stróżyński, który dodaje: - Jeśli chodzi o film dokumentalny, to przewidziane są zdjęcia filmowe pod wodą oraz z drona.
![Uczestnicy wyprawy podczas konferencji prasowej (fot. mat. prom)](http://static.prsa.pl/images/eb797608-4a17-402c-a6b9-bae0a53ee403.jpg)
Film powstanie do końca tego roku pod okiem Olafa Lubaszenki (który ze względów zdrowotnych musiał zrezygnować z podróży, ale nadal jest w zespole). Z kolei Adam Nowak podczas rejsu napisze nową piosenkę i premierowo wykona ją z Antarktyki na żywo w Trójce - w ramach mini-koncertu, który wyemitowany zostanie w sobotę 11 marca w audycji "Lista osobista" (godz. 19.00-22.00). Będzie to pierwszy na świecie koncert z Antarktydy. Odpowiedni sprzęt do realizacji zarówno transmisji, jak i nagrania tego występu przygotował Romuald Wrzodak z Polskiego Radia.
Sam Bartosz Stróżyński, szef wyprawy, odpowiedzialny jest za fotografię i oprócz standardowych zdjęć wykona cykl fotografii techniką kolodionową, tzn. na szkle - tak jak robiło się zdjęcia 150 lat temu.
Zakończenie wyprawy zaplanowano na 18-21 marca.
Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania, w którym uczestnicy wyprawy mówią o przygotowaniach i trudnościach, jakich spodziewają się na biegunie.
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - popołudnie
Prowadzi: Robert Kantereit
Goście: Paweł Drozd (dziennikarz PR3), Bartosz Stróżyński (fotograf)
Data emisji: 9.02.2017
Godzina emisji: 17.15
mk/fbi