Jarosław Gowin: studia medyczne powinny być płatne

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jarosław Gowin: studia medyczne powinny być płatne
Jarosław GowinFoto: Polskie Radio/Trójka

- Studia w Polsce są i będą bezpłatne, bo tak rozstrzyga konstytucja, ale jest jeden kontrowersyjny kierunek, czyli studia medyczne - mówi w "Salonie politycznym Trójki" minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Posłuchaj

Jarosław Gowin o odpłatności za studia, Donaldzie Tusku i metropolii warszawskiej (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Jarosław Gowin tłumaczy, że medycyna jest niezwykle kosztowna, a lekarze po studiach na masową skalę wyjeżdżają za granicę. - Czy relatywnie ubogie polskie społeczeństwo ma wydawać co roku setki milionów, a nawet miliardów na kształcenie lekarzy dla dużo zamożniejszych Francuzów, Niemców czy Norwegów? - zastanawia się gość Trójki.

- Proponowałem już na początku tej kadencji, żeby wprowadzić odpłatność za studia medyczne przy równoczesnym fundowaniu stuprocentowego stypendium, które musiałoby przez kilka lat po studiach zostać odpracowane. Byłoby ono stopniowo umarzane wraz ze stażem pracy w Polsce - wyjaśnia rozmówca Beaty Michniewicz. - Lekarz, normalnie zarabiając, zwracałby je poprzez swoją pracę w kraju - dodaje.

Jarosław Gowin uważa, że mimo tego, iż Ministerstwo Zdrowia jest przeciwne temu pomysłowi, a zdania w rządzie są na ten temat podzielone, tego typu rozwiązanie nie byłoby niezgodne z konstytucją. - Dodatkowo byłoby ono uczciwe. Dla młodych ludzi, którzy rozpoczynają świetną i przynoszącą finalnie bardzo wysokie zarobki karierę, zwrócenie tym, którzy ufundowali im te studia, byłoby jakąś formą wdzięczności - ocenia wicepremier.

Jarosław Gowin mówił także, kiedy jego resort wybierze projekt ustawy o szkolnictwie wyższym oraz kiedy Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju wejdzie w życie. Minister ocenił także, czy polski rząd poprze kandydaturę Donalda Tuska oraz, czy projekt PiS dotyczący metropolii warszawskiej ma szansę na realizację. 

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Jarosław Gowin (wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, prezes Polski Razem)
Data emisji: 9.02.2017
Godzina emisji: 8.13

kh/ei

Polecane