Białoruś mekką turystyczną? Jej magnesem są czekoladki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Białoruś mekką turystyczną? Jej magnesem są czekoladki
Brześć to drugie co do wielkości i szóste co do ludności miasto na Białorusi, u ujścia Muchawca do Bugu. Do 1945 roku miasto to leżało w granicach PolskiFoto: Alexxx1979 via Foter.com / CC BY-SA

- Białoruś jest krajem o wiele bezpieczniejszym niż Rosja. Spokojnie można się porozumieć po polsku, a mieszkańcy są bardzo sympatyczni - przekonuje tłumaczka Maria Łucewicz-Napałkow.

Posłuchaj

Białoruś turystycznie i najpiękniejsza odmiana siatkówki (Świat z lotu Drozda/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

O Białorusi wiemy dość niewiele, rzadko do niej podróżujemy, a warto wiedzieć, że od 12 lutego tego roku kraj ten znosi wizy dla obywateli ponad 80 krajów, w tym wszystkich członków Unii Europejskiej. - Przez pięć dni można przebywać na Białorusi bez wiz, warunkiem jest przyjazd na międzynarodowe lotnisko w Mińsku. Wystarczy ubezpieczenie i kwota, umożliwiająca pokrycie kosztów pobytu - opowiada Maria Łucewicz-Napałkow.

Dobrym pomysłem na prezent z tego kraju, polecanym przez gościa Trójki, są czekoladki i słodycze, które kultywują receptury z dawnych czasów i zawierają naturalne składniki. Kolejną wartą polecenia rzeczą są książki i publikacje białoruskich autorów. Znaną na arenie międzynarodowej autorką jest laureatka nagrody Nobla w dziedzinie literatury z 2015 roku Swietłana Aleksijewicz, która pisze m.in. o pomijanej i wypieranej historii Rosji.

W programie opowiadamy o tym, jak można zwiedzić białoruską część Puszczy Białowieskiej, mówimy o miejscach wartych odwiedzenia, radzieckiej architekturze i Mińsku jako mieście słońca. Drugi gość programu, Michał Matyja opowiada o siatkówce na śniegu i wyjaśnia, jakie są różnice pomiędzy tradycyjną siatkówką a jej zimową odmianą. Z dźwięku dowiedzieć można się się m.in. dlaczego jest to najpiękniejsza odmiana siatkówki.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Autor:
Paweł Drozd
Goście: Maria Łucewicz-Napałkow (tłumaczka języka białoruskiego), Michał Matyja (mistrz świata w siatkówce na śniegu)
Data emisji: 7.02.2017
Godzina emisji: 15.07

sm/ei

Polecane