Podstawa programowa prawie gotowa. Jak oceniają ją politycy?
2017-02-06, 18:02 | aktualizacja 2017-02-06, 18:02
- Skończyliśmy konsultacje. Projekt podpiszę 14 lutego - zadeklarowała minister edukacji Anna Zalewska. W radiowej Trójce przyjrzeliśmy się niektórym zapisom.
Posłuchaj
Podstawa programowa kształcenia ogólnego to rozporządzenie ministra edukacji, w którym opisane jest, co uczeń powinien umieć z danego przedmiotu po zakończeniu danego etapu edukacji.
- Podstawa programowa nie powinna ograniczać programów i nie powinna ograniczać nauczycieli. Ma być tylko fundamentem, punktem wyjścia - podkreślił w "Pulsie Trójki" wiceprzewodniczący senackiej komisji nauki, edukacji i sportu prof. Jan Żaryn.
Przewodniczący sejmowej komisji edukacji, nauki i młodzieży Rafał Grupiński ocenił, że nowa podstawa programowa tworzona jest w pośpiechu. - Być może teraz, kiedy przeczytamy ją w całości, okaże się, jakie błędy, jakie luki ewentualnie się pojawiły - wskazał.
W "Pulsie Trójki" przyjrzeliśmy się fragmentom podstawy programowej do nauczania historii. W zagadnieniach pojawiają się nazwiska m.in. rotmistrza Witolda Pileckiego czy Jana Pawła II. Brakuje jednak np. Lecha Wałęsy.
Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".
Nowa podstawa programowa ma być wprowadzana stopniowo po wejściu w życie reformy zmieniającej strukturę szkół. Jako pierwsi - od 1 września 2017 roku - uczyć się zgodnie z nią będą uczniowie klas I, IV i VII szkoły podstawowej.
Projekt podstawy dla 8-letniej szkoły podstawowej został skierowany do konsultacji pod koniec grudnia ubiegłego roku. Poprzedziły je prekonsultacje.
***
Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Rafał Grupiński (przewodniczący sejmowej komisji edukacji, nauki i młodzieży), prof. Jan Żaryn (wiceprzewodniczący senackiej komisji nauki, edukacji i sportu)
Data emisji: 6.02.2017
Godzina emisji: 17.43
kk/mp