Czy prawo pozwala zestrzelić samolot pasażerski?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy prawo pozwala zestrzelić samolot pasażerski?
Czy w imię walki z terrorystami można narażać życie i zdrowie pasażerów porwanego samolotu? Okazuje się, że jest to skomplikowany problem prawny Foto: Shutterstock.com

<p>W kolejnym odcinku audycji "Trzecie oblicze dyplomacji" sprawdziliśmy, co prawo mówi o zestrzeliwaniu samolotów pasażerskich, na pokładzie których są terroryści grożący dokonaniem zamachu.</p>

Posłuchaj

Co prawo międzynarodowe mówi o strzelaniu do samolotów pasażerskich? (Trzecie oblicze dyplomacji/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Podczas ubiegłorocznych Światowych Dni Młodzieży w zamkniętą przestrzeń powietrzną nad Częstochową wleciał rosyjski samolot akrobacyjny. Na ziemię sprowadzić go musiały nasze F16. Tym razem naruszenie przestrzeni skończyło się bezpiecznie, ale historia zna o wiele tragiczniejsze finały takich zdarzeń.

- Częścią terytorium każdego państwa jest przestrzeń powietrza. Po tym jak w 1983 roku radziecki myśliwiec zestrzelił samolot linii Korean Airlines, do konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym wprowadzono artykuł, który wyraźnie zakazywał zestrzeliwania samolotów pasażerskich. Jednak w następstwie ataku terrorystycznego na Stany Zjednoczone zaczęto zastanawiać się, czy taki zakaz powinien być utrzymany - tłumaczył dr Marek Wasiński.

Jak to wygląda w polskim prawie? A jak na gruncie międzynarodowym? Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Trzecie oblicze dyplomacji
Autor: Łukasz Walewski
Gość: dr Marek Wasiński (Katedra Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego)
Data emisji: 6.02.2017
Godzina emisji: 7.44

ei/mk

Polecane