Czy mrówki mogą zapylać kwiaty?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy mrówki mogą zapylać kwiaty?
Pyłek storczyka jest na tyle wyjątkowy, że mrówki mogą za jednym razem, bez czynienia szkody, wygarnąć całość pyłkowinyFoto: Wilfbuck via Foter.com / CC BY-NC-ND

Małe i często niezauważalne, a stanowią jedną czwartą całej biomasy zwierzęcej świata. Choć na pozór mrówek nie widać, to wykonują szereg pożytecznych czynności. - Z kwiatami można powiedzieć, że mają byle jakie stosunki - mówi biolog Marcin Zych.

Posłuchaj

Czy mrówki mogą zapylać kwiaty? (Życie intymne roślin/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Zdaniem jednych mrówki mogą zapylać kwiaty, podczas gdy inni specjaliści twierdzą, że raczej są szkodnikami i zachowują się destrukcyjnie dla tych roślin. Badania pokazują, że nie wszystkie kwiaty reagują źle na te pożyteczne i pracowite owady.

- Jako zwierzęta, które wytwarzają wiele związków o charakterze antybiotycznym, np. kwas mrówkowy, mogą powodować, że pyłek, który ma kontakt z ciałem mrówki, jest dużo mniej żywotny i słabiej kiełkuje. I rzeczywiście są doświadczenia, wskazujące na to, ale jak się okazuje niektóre rośliny potrafią sobie z tym dobrze radzić. Należą do nich m.in. storczykowate - opowiada ekspert Trójki.

Jak twierdzą niektórzy botanicy są rośliny i storczyki, bo wszystko u storczyków wygląda nieco inaczej. O wyjątkowości zapylania orchidei i związku z mrówkami opowiada Marcin Zych.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - ranek
Prowadzi: Wojciech Mann
Autor: Marcin Gutowski
Gość: dr Marcin Zych (biolog, Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 3.02.2017
Godzina emisji:
6.19

sm/mp

Polecane