JESIENNA TRASA ZESPOŁU "KOBIETY"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Premiera płyty zespołu KOBIETY o wdzięcznym tytule Amnestia odbyła się 7 maja 2007. Zespół zaprezentował na niej nowe oblicze - łącząc przewrotne teksty, wyśpiewane na wiele głosów, z oryginalnym elektro-akustycznym brzmieniem.

Amnestia to jedenaście wyzwalających piosenek rodem z Trójmiasta w stylu 3CITY Big Beat. Za produkcję muzyczną albumu odpowiedzialny jest Piotr Pawlak (m.in. Kury, Łoskot, Yeshe), natomiast płyta ukaże się nakładem wydawnictwa Biodro Records.

Obecnie zespół jeździ po Polsce poromującej Amnestię:

06.10. TCZEW / Tromba /
07.10. BYTÓW / Jaś Kowalski /
10.10. TORUŃ / Piwnica Pod Aniołem /
11.10. RYBNIK / Kulturalny Klub /
18.10. GDAŃSK / Cafe Szafa /
19.10. WARSZAWA (koncert zamknięty)
08.11. ŁÓDŹ / Jazzga /
09.11. WARSZAWA / CDQ /
W ramach jesiennej trasy planowane są dwa koncerty radiowe (terminie w trakcie ustalania).

KOBIETY powstały wiosną 1999 roku w Trójmieście z inicjatywy Grzegorza Nawrockiego.
Zespół nagrał swoją debiutacką płytę pt. Kobiety, wydaną przez Biodro Records, w grudniu 2000 roku. Album spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno krytyków, jak i słuchaczy, co można było zauważyć na koncertach. Singiel Marcello był chętnie puszczanym utworem przez rozgłośnie radiowe.
Na przełomie 2003/2004 zespół nagrał drugi album Pozwól sobie, wydany przez trójmiejskie wydawnictwo Mandarynka. I tym razem płyta miała bardzo dobre przyjęcie. Obydwie płyty KOBIET wyprodukował Maciek Cieślak (Ścianka). 

Utwór Marcello ukazał się na kilku kompilacjach, m.in. "Trójkowy Ekspress".
Utwór Notre Lune znalazł się na wydanej przez Tamizdat składance New Music From Central & Eastern Europe (2001).
Muzyka z płyty Kobiety została wykorzystana w produkcjach filmowych (m.in. Segment '76).
Tytułowy utwór z płyty Pozwól sobie został uznany przez Porcys.com za jeden z najlepszych singli 2004 roku.
Podczas swojej ośmioletniej egzystencji zespół zagrał niezliczoną ilość świetnych i bardzo żywiołowych koncertów występując m.in. kilka razy w Studio im. Agnieszki Osieckiej w radiowej Trójce, na festiwalu artystów miast nadbałtyckich ArtGenda2002 w Hamburgu, w ramach Dni Polskiej Kultury „Nowa Polska“ w Paryżu (2004).

Najlepiej muzykę KOBIET opiszą słowa innych.
KOBIETY, to jak dotąd najbardziej udana próba przeniknięcia rockowej awangardy na grunt muzyki popularnej. Niektórzy nazywają ją "avant-popem", niektórzy nazywają ją "alternatywnym rockiem rodem z Trójmiasta", niektórzy twierdzą, że muzyka ta kojarzy im się z Krzysztofem Komedą, Lechem Janerką, albo że brzmi trochę jak "Hamburger Schule" pomieszane z "French chanson" i z "Berlin style"....
Najwyraźniej KOBIETY nie podlegają jednej konwencji i wymykają się schematom.


Przez skład zespołu przewineło się wiele zacnych postaci m.in.: Ania Lasocka (wokalistka, basistka i autorka kilku ważnych utworów zespołu), Przemek Momot (perkusja), Jacek Lachowicz (klawisze), Krzysztof Topolski (perkusja).

Aktualny skład zespołu:

GRZEGORZ NAWROCKI (śpiew, gitary) swoją pierwszą grupę prowadził w Berlinie w latach 1989-93. Po powrocie do Trójmiasta założył zespół EGO, który działał do 1998 roku i wydał album Światowid w niezależnym wydawnictwie Antena Krzyku. Oprócz działalności w swoich macierzystych zespołach, Grzegorz współpracował z innymi muzykami sceny niezależnej, między innymi z Tymonem Tymańskim, Olafem Deriglasoff, Robertem Brylewskim, występując gościnnie na ich płytach ( m.in.: Kury, Yugoton).
Wraz z Anną Lasocką, jako WARSZAWA GDAŃSKA, zaśpiewali w utworze Brygady Kryzys "Centrala", zrealizowanym przez Andrzeja Smolika (wiosna 2002) oraz w utworze zespołu Maanam "Luciolla", zrealizowanym przez grupę Agressiva '69 (wiosna 2003). Utwory te ukazały się na płytach wydanych przez  Program Trzeci Polskiego Radia w serii "Trójkowy Express".

NELA GZOWSKA  (gitara basowa) do momentu rozpoczęcia współpracy z KOBIETAMI była gitarzystką zespołu o nazwie Saluminesia grającej muzykę post-rockową.

PAWEŁ NOWICKI (wibrafon, instrumenty klawiszowe) jest współtwórcą zespołu Kwartludium wykonującego muzykę współczesną. Grał z grupą Pink Freud, z którą nagrał dwie płyty Zawijasy i Sorry Music Polska. Współpracował między innymi z Tomaszem Gwincińskim i Jerzym Mazzollem.

KAROL PAWŁOWSKI (perkusja)  jest współtwórcą trójmiejskiej grupy Multiwitamina, z którą nagrał płytę Multiwitamina. Współpracował m.in. z Jerzym Mazzollem i grupą Miłość.


kobiety@kobiety.art.pl

www.myspace.com/kobiety
www.kobiety.art.pl

Polecane