Reforma ustroju Warszawy. "Stworzymy spójny i tańszy system komunikacji", "Ma służyć temu, aby PiS wygrał w Warszawie"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Reforma ustroju Warszawy. "Stworzymy spójny i tańszy system komunikacji", "Ma służyć temu, aby PiS wygrał w Warszawie"
Czy Warszawa zwiększy swoją powierzchnie? Foto: flickr/Kamil Porembiński

- Warszawa tak naprawdę jest już gigantyczną aglomeracją. Tysiące ludzi zamieszkujących miejscowości okalające Warszawę codziennie dojeżdżają tutaj do pracy, do miasta - mówił na antenie radiowej Trójki Oskar Hejka, radny PiS. - To ma służyć temu, aby PiS wygrał w Warszawie, na co dotychczas nie miał szans - stwierdził Sławomir Potapowicz (Nowoczesna).

Posłuchaj

Czy reforma ustroju Warszawy wejdzie w życie? (Trójka/Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Do Sejmu trafił projekt PiS, wedle którego miasto stołeczne Warszawa, jako jednostka samorządu terytorialnego o charakterze metropolitalnym, ma swoim zasięgiem objąć 33 gminy, w tym gminę Warszawa oraz gminy: Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Zmniejszona miałaby zostać z - 60 do 50 radnych - Rada Warszawy. Projekt zakłada, że radni mieliby być wybierani w okręgach jednomandatowych, po jednym z każdej dzielnicy gminy Warszawa oraz po jednym z jej nowych gmin.

- Warszawa tak naprawdę jest już gigantyczną aglomeracją. Tysiące ludzi zamieszkujących miejscowości okalające Warszawę codziennie dojeżdżają tutaj do pracy, do miasta. Stworzenie dużej aglomeracji w dzisiejszych czasach jest pomysłem koniecznym - mówił radny Warszawy.

- To jest trochę takie na siłę dawanie Jackowi Sasinowi szansy, aby stał się obywatelem Warszawy, bo dotychczas zamieszkiwał Zielonkę i rozumiem, że poszerzenie granic Warszawy sprawi, że będzie mu łatwiej mówić o sobie, że jest warszawiakiem - stwierdził Potapowicz. - Kluczowe jest to, że dzisiaj nie mamy do czynienia z próbą naprawy ustroju Warszawy, polepszenia życia mieszkańców, tylko z cwaniactwem, które ma służyć temu, aby PiS wygrał w Warszawie, na co dotychczas nie miał szans - dodał.

Spytany o zalety reformy, Oskar Hejka wymienił łatwiejszą walkę ze smogiem. - Jeżeli byśmy stworzyli kompleksowy system komunikacji miejskiej, nie tylko dla tej centralnej Warszawy, ale także dla gmin okolicznych, spójny i tańszy system, który zachęciłby mieszkańców spod Warszawy, aby przyjeżdżali do pracy komunikacją, a nie samochodami, to polepszyłoby jakość powietrza - mówił. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki

Prowadzi: Łukasz Karusta

Goście: Oskar Hejka (radny Warszawy, PiS), Sławomir Potapowicz (Nowoczesna)

Data emisji: 01.02.2017

Godzina emisji: 17.45

dcz/mp

Polecane