Jak uratować psychikę mieszkańców miast?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak uratować psychikę mieszkańców miast?
Jak w dużym mieście można zadbać o relaks, spokój i o zdrowie psychiczne? Jak radzić sobie z natłokiem bodźców, które fundują nam metropolie? (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Mooshny/Shutterstock.com

Smog, korki i stres to cena, jaką płacą mieszkańcy metropolii za życie w mieście. A co ze zdrowiem psychicznym takich osób? Jak można o nie zadbać?

Posłuchaj

Jakim zagrożeniem dla mieszkańców są duże miasta? (Klub Trójki/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Życie miejskie bywa atrakcyjne i wygodne, ale z drugiej strony naraża na ryzyko zachorowań na depresję, rozwój zaburzeń lękowych i innych zaburzeń i chorób psychicznych. - Niewiele się mówi o zdrowiu psychicznym mieszkańców miast i o wpływie dużych aglomeracji na to zdrowie. Od kilku lat badacze zastanawiają się, jakie są koszty mieszkania w mieście, ale mało uwagi poświęca się zdrowiu psychicznemu - mówiła Martyna Obarska z "Magazynu Miasta".  

Ekspertka wspominała przy tej okazji m.in. o badaniach, które dowiodły, że mieszkańcy miast i wsi inaczej reagują na stres. Okazało się, że urodzeni i wychowywani przez pierwsze lata życia w mieści mają większe predyspozycje do chorób psychicznych.

"

Anna Witeska-Młynarczyk Specyficzny stres miejski dotyka każdej komórki naszego ciała

Antropolog Anna Witeska-Młynarczyk dodała, że "otoczenie, w którym żyjemy i specyficzny stres miejski dotyka każdej komórki naszego ciała, wpływa na sposób działania neuronów i ekspresję genów". - Teraz wreszcie widzimy, jak to działa - przyznała.

Jak zatem projektować budynki i przestrzenie publiczne, żeby ludzie czuli się tam lepiej i na czym polega "leczenie przez projektowanie"? Co na takie zalecenia deweloperzy? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Gość:
Martyna Obarska ("Magazyn Miasta"), Anna Witeska-Młynarczyk (antropolog, Uniwersytet Adama Mickiewicza)
Data emisji: 30.1.2017
Godzina emisji: 21.08

ei/fbi

Polecane