Czytamy
Anna Cieplak - Derek Jarman - Ogród w Bytomiu - My Marzyciele - Agnieszka Dauksza - Teatr Pijana Sypialnia.
Fragment okładki książki pt. "Ma być czysto" Anny Cieplak
Foto: mat. promocyjne
Dzisiaj zamykamy cykl spotkań z laureatami naszego Plebiscytu! Naszym gościem jest Anna Cieplak, której książka "Ma być czysto" wybrana została najważniejszą w roku 2016! Ziemowit Szczerek napisał: "Gimbaza polska. Nadchodzące pokolenie, które będzie urządzało ten kraj. Tyle mniej więcej wiemy o ich życiu, ile tak zwani dorośli wiedzieli o naszym, gdy byliśmy w ich wieku. Ma być czysto prowadzi w ten świat tak, że aż skóra cierpnie." O doświadczeniu, pisaniu i działaniu, które przeciwstawić należy bierności wobec świata Agnieszka Obszańska rozmawia z Anną Cieplak.
Tu można posłuchać pierwszej godziny audycji z 28.01.2017 >>>
Tu można posłuchać drugiej godziny audycji z 28.01.2017 >>>

Nie zapominamy o poleceniach. Agnieszka Szydłowska wybrała wyjście do kina Kosmos w Katowicach. Ciekawa propozycja to przegląd filmów Dereka Jarmana. 31 stycznia 2017 roku przypada siedemdziesiąta piąta rocznica urodzin tego niezwykłego artysty. Z tej okazji trzy filmy z jego bogatego i różnorodnego dorobku: "Caravaggio", "Ostatni Anglicy" oraz "Blue". Agnieszka Obszańska poleca wielokrotne zaglądanie do Świetlicy Sztuki w Galerii KRONIKA w Bytomiu. Świetlica rozpoczęła nowy cykl edukacyjny, który będzie zwieńczony wakacyjną wystawą przygotowaną przez dzieci i artystów. W tym roku hasło wywoławcze: OGRÓD!

Czytanie dominuje w naszym dzisiejszym spotkaniu! Jan Niebudek opowiada o książce "My, marzyciele." Imbolo Mbue stworzyła opowieść o małżeństwie, podziałach klasowych i rasowych oraz o pułapce mitu, jakim jest "amerykański sen". Dotyka zdarzeń, które doskonale pamiętamy i nadal odczuwamy ich skutki.
Tymczasem Michał Margański za sprawą książki "Klub Auschwitz i inne kluby. Rwane opowieści przeżywców" przypomina o najczarniejszym okresie w historii XX wieku. Agnieszka Dauksza, autorka książki, napisała do nas tak:

"Jest to ilustrowana i opatrzona fotografiami [z autentycznych, rodzinnych albumów!] opowieść o ostatnich świadkach - byłych więźniach różnych obozów koncentracyjnych, o tym, jak żyją swoje życie po wyzwoleniu, kim są dziś, jak układają się ze wspomnieniami. Książka ma formę reportażu - wstęp i zakończenie są moją narracją o niezwykłym i intensywnym spotkaniu z tymi ludźmi, o naszych wspólnych przygodach i oswajaniu się. Trzon to dziewięć pierwszoosobowych opowieści moich bohaterów, których nazywam "przeżywcami" - są wśród nich warszawianki i krakowianki, powstanki, kobiety, które były dziećmi w obozie, robotnice, mężczyźni, którym udało się uciec, bohaterka, która wyjeżdżała z okupowanej Warszawy na sztabach szczerego złota banku polskiego, kobieta, po którą naziści przypłynęli okrętem na chorwacką wsypę Krk itp. itd. Mogę zapewnić, że wizerunki tych osób nijak mają się do naszego współczesnego, niesprawiedliwego - jak się okazuje - wyobrażenia o "kombatantach". Przeciwnie, ci ludzie nie tylko są wulkanami energii i mimo wieku [80-90-100 lat] mają przedziwną pasję życia, to jeszcze zarażają optymizmem i pokazują, że można przetrwać w nawet najbardziej niesprzyjających warunkach. Ich opowieści to nie tylko świadectwa, ale też swoiste poradniki przeżywania...
W telefonicznym skrócie mkniemy przez Wrocław, Ustkę i Bielsko - Białą. Katarzyna Cygler sprawdza co słychać w Teatrze Pijana Sypialnia. Nas można sprawdzć 24/7 na FB.
do usłyszenia
szydłowska&obszańska
niebudek&margański
***
Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Autorzy: Agnieszka Szydłowska, Agnieszka Obszańska, Michał Margański, Jan Niebudek
Data emisji: 21.01.2017
Godzina emisji: 12.05