Ważny telefon, który pomaga rozładować trudne emocje

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ważny telefon, który pomaga rozładować trudne emocje
Telefon zaufania pozwala dzieciom na wsparcie w ich codziennych sprawach i w zmierzeniu się z problemamiFoto: shawncampbell via Foter.com / CC BY

- Od maleńkości należy dziecko uczyć, by zwracało się do nas ze swoimi pozornie błahymi problemami, bo potem nie nauczymy nastolatka, że jesteśmy jego ostoją w trudnych chwilach - mówi Renata Szredzińska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Posłuchaj

Jak małym i dużym pomagają telefony zaufania? (Czas niezwykły/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Z konsultantami linii telefonicznej 116 111 od początku jej istnienia skontaktowało się ponad milion dzieci. Bezpłatny numer zaufania pomaga w wielu dramatycznych przypadkach. Pierwsze telefony tego typu powstały w Wielkiej Brytanii w latach 50. minionego wieku. Dzieci dzwonią w kwestiach związanych z dojrzewaniem, seksualnością, relacjach z rówieśnikami, mówią o pierwszych miłościach, dokuczaniu i innych codziennych problemach.

- Młodsze dzieci dzwonią rzadziej, więc częściej mamy do czynienia z nastolatkami. Nasi specjaliści, pracujący w telefonie zaufania, są przygotowani, zwykle są psychologami i mogą odpowiedzieć na potrzeby starszych i młodszych - opowiada koordynatorka programu "Dobry rodzic, dobry start".

Dzieci mają zagwarantowaną anonimowość, co nie znaczy, że w sytuacjach wyjątkowych specjaliści nie są w stanie ustalić ich tożsamości i pomóc. W audycji opowiadamy o tym, jak budować relacje z dzieckiem i mówimy o znaczeniu linii zaufania dla dzieci i dorosłych.


***

Tytuł audycji: Czas niezwykły
Autor: Elżbieta Korczyńska  
Autor materiału: Kuba Witkowski
Goście: Renata Szredzińska (koordynatorka programu "Dobry rodzic, dobry start" z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę), Łukasz Wojtasik (koordynator programu "Dziecko w Sieci" z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę), Marta Wojtas (psycholog)
Data emisji:
26.01.2017
Godzina emisji: 15.08

sm/mk

Polecane