Dziedzictwo "Kultury" i zwycięstwo Jerzego Giedroycia
2017-01-26, 00:01 | aktualizacja 2017-01-26, 08:01
- Oddziaływanie wolnym słowem poprzez "Kulturę", książki, ale i pomoc stypendialną było ogromne. To Jerzy Giedroyc sprawił, że Leszek Kołakowski wyjechał za granicę - mówi dr Małgorzata Ptasińska z Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.
Posłuchaj
Początkowo kwartalnik, a następnie miesięcznik, związany z francuskim Maisons-Laffitte. Losy paryskiej "Kultury" sięgają 1947 roku, kiedy to jej pierwszy numer, w formie kwartalnika, ukazał się w Rzymie. Od 1948 roku pismo zaczęło być wydawane w Paryżu przez Instytut Literacki. "Kultura" od momentu powstania była związana z Jerzym Giedroyciem, naczelnym miesięcznika, a współpracowali z nią m.in. Andrzej Bobkowski, Józef Czapski, Witold Gombrowicz, Gustaw Herling-Grudziński, Zofia Hertz i Czesław Miłosz.
Początkowo "Kultura" redagowana przez Jerzego Giedroycia i Gustawa Herlinga-Gruzińskiego miała być dodatkiem do innych wydawnictw Instytutu Literackiego. Dopiero z czasem wyodrębniła się jako kulturotwórczy miesięcznik. - Współpracownicy "Kultury" byli rozsiani po całym świecie. Poza Giedroyciem, małżeństwem Hertzów i Czapskim w samym Paryżu było niewiele osób - opowiada prof. Rafał Habielski.
W programie mówimy o tym, jak "Kultura" zaczęła się kształtować przed II wojną światową, a także o najważniejszych filarach miesięcznika. Jak - w tym kontekście - można rozumieć zwycięstwo Jerzego Giedroycia? O tym w nagraniu.
W audycji wykorzystaliśmy również nagrania z archiwum Radia Wolna Europa oraz wywiad Jerzego Giedroycia nagrany dla Polskiego Radia.
***
Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi: Mirosław Biełaszko
Autor materiału: Arkadiusz Ekiert
Goście: dr Małgorzata Ptasińska (Wydział Dziennikarstwa, Uniwersytet Warszawski), prof. Rafał Habielski (profesor nauk humanistycznych, prasoznawca)
Data emisji: 25.01.2017
Godzina emisji: 15.08
sm