Dziedzictwo "Kultury" i zwycięstwo Jerzego Giedroycia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dziedzictwo "Kultury" i zwycięstwo Jerzego Giedroycia
Francja Maisons-Laffitte pod Paryżem w sierpniu 1999 r. Redaktor naczelny miesięcznika Kultura Jerzy Giedroyc w siedzibie Instytutu Literackiego przy Avenue de Poissy 91, gdzie mieszkał od 1954 r.Foto: PAP/CAF

- Oddziaływanie wolnym słowem poprzez "Kulturę", książki, ale i pomoc stypendialną było ogromne. To Jerzy Giedroyc sprawił, że Leszek Kołakowski wyjechał za granicę - mówi dr Małgorzata Ptasińska z Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.

Posłuchaj

Spuścizna i znaczenie paryskiej "Kultury" (Białe plamy/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Początkowo kwartalnik, a następnie miesięcznik, związany z francuskim Maisons-Laffitte. Losy paryskiej "Kultury" sięgają 1947 roku, kiedy to jej pierwszy numer, w formie kwartalnika, ukazał się w Rzymie. Od 1948 roku pismo zaczęło być wydawane w Paryżu przez Instytut Literacki. "Kultura" od momentu powstania była związana z Jerzym Giedroyciem, naczelnym miesięcznika, a współpracowali z nią m.in. Andrzej Bobkowski, Józef Czapski, Witold Gombrowicz, Gustaw Herling-Grudziński, Zofia Hertz i Czesław Miłosz.

Początkowo "Kultura" redagowana przez Jerzego Giedroycia i Gustawa Herlinga-Gruzińskiego miała być dodatkiem do innych wydawnictw Instytutu Literackiego. Dopiero z czasem wyodrębniła się jako kulturotwórczy miesięcznik. - Współpracownicy "Kultury" byli rozsiani po całym świecie. Poza Giedroyciem, małżeństwem Hertzów i Czapskim w samym Paryżu było niewiele osób - opowiada prof. Rafał Habielski.

Jerzy-Giedroyc_663.jpg
Jerzy Giedroyc w archiwach Polskiego Radia

W programie mówimy o tym, jak "Kultura" zaczęła się kształtować przed II wojną światową, a także o najważniejszych filarach miesięcznika. Jak - w tym kontekście - można rozumieć zwycięstwo Jerzego Giedroycia? O tym w nagraniu.

W audycji wykorzystaliśmy również nagrania z archiwum Radia Wolna Europa oraz wywiad Jerzego Giedroycia nagrany dla Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi: Mirosław Biełaszko
Autor materiału: Arkadiusz Ekiert
Goście: dr Małgorzata Ptasińska (Wydział Dziennikarstwa, Uniwersytet Warszawski), prof. Rafał Habielski (profesor nauk humanistycznych, prasoznawca)
Data emisji: 25.01.2017
Godzina emisji: 15.08

sm

Polecane