Czy polski dług publiczny jest niepokojący?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy polski dług publiczny jest niepokojący?
Wielkość jawnego długu publicznego na liczniku przekroczyła we wtorek, 10 stycznia, 1 bilion złotych. Licznik zainstalowała fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju.Foto: PAP/Tomasz Gzell

10 stycznia licznik długu publicznego ustawiony w Warszawie wskazał bilion złotych. Część ekspertów uważa, że to poziom alarmujący, ale zdaniem innych nie ma się jeszcze czym martwić. Jakie są argumenty obu stron?

Posłuchaj

Czy dług publiczny Polski powinien nas martwić? (Za, a nawet przeciw/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Zadłużenie wynika z deficytów budżetowych kolejnych lat, z długów samorządowych i funduszy pozabudżetowych. Niektórzy ekonomiści pocieszają, że taki dług należy oceniać w relacji do PKB. U nas to blisko 54 proc. PKB, podczas gdy np. we Włoszech to 135 proc., a w Hiszpanii 99 proc.

- Zarówno poprzedni rząd, jak i obecny dalej zadłużają Polskę. Szczególnie niepokojący jest natomiast fakt, że teraz mamy relatywnie dobrą koniunkturę w gospodarce. Zatem jeżeli gospodarka tylko trochę zwolni, to nagle przyrost długu będzie jeszcze szybszy - mówił w Trójce Aleksander Łaszek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju. Ekspert tłumaczył przy tym m.in., jakie są źródła długu i koszt jego obsługi, a także dlaczego niektóre kraje mogą się zadłużać bardziej niż inne.

Tymczasem Janusz Szewczak, zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Finansów Publicznych, przyznał, że zawsze lepiej nie mieć długów, ale problemem nie jest sama nominalna wielkość zadłużenia. - Chodzi o to, czy ma się środki na spłatę i majątek, który zarabia. Do tego trzeba pamiętać, na co idą wydawane pieniądze i u kogo jest ów dług zaciągnięty - mówił Janusz Szewczak. Jak w tych aspektach wygląda ocena sytuacji Polski? I czy dynamika zadłużania się w czasie rządu PiS jest wyjątkowo wysoka?

Zapraszamy do wysłuchania audycji. Poniżej znaleźć można także wyniki sondy internetowej przeprowadzonej w trakcie programu.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Aleksander Łaszek (główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju), Janusz Szewczak (zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Finansów Publicznych, PiS), Paweł Majtkowski (ekonomista, analityk), Janusz Grobicki (Centrum im A. Smitha, Miesięcznik Finansowy BANK), Jeremi Mordasewicz (Konfederacja Lewiatan), Elżbieta Mączyńska (Szkoła Główna Handlowa, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne)
Data emisji: 25.01.2017
Godzina emisji:
12.08

ei/fbi

Polecane