Mają apetyt na życie, pomimo problemów ze zdrowiem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Mają apetyt na życie, pomimo problemów ze zdrowiem
Część chorych od dawna nie miała w ustach jedzenia i nie pamiętają swojego ostatniego posiłku. Żyją dzięki specjalnym plecakom, w których znajdują się pompy do żywienia pozajelitowegoFoto: Foter.com / CC0

Pewnego dnia dowiedzieli się, że mają poważne problemy z jelitami i nic nie było już takie samo. Właśnie takie osoby skupia Stowarzyszenie "Apetyt na Życie". - Chcemy pomagać chorym i umożliwiać im normalne życie - mówi prezes zarządu Marek Lichota.

Posłuchaj

Jak można cieszyć się życiem, mając niewydolność układu pokarmowego? (Czas Niezwykły/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Nazwa Stowarzyszenia "Apetyt na życie" brzmi pogodnie, choć skupia ludzi mających problemy z niewydolnością układu pokarmowego. Pomimo swojego złego stanu zdrowia chorzy starają się podchodzić do życia optymistycznie i próbują wracać do aktywności, którym poświęcali się, zanim zachorowali. Wsparcie, integracja, inspiracja i edukacja to najważniejsze filary działalności stowarzyszenia.

Karmienie kroplówką do niedawna było wyrokiem oznaczającym wykluczenie ze społeczeństwa. - W naszych czasach nauczyliśmy się bezpiecznie podawać pacjentom pokarm w warunkach domowych i sprawić, by nie byli narażeni na zagrażające życiu powikłania. Rozwój techniki i produkcji leków na pewno wiele rzeczy może poprawić, np. w przyszłości pacjenci z niewydolnością układu pokarmowego będą mieli większą liczbę dni, w czasie których będą jeść doustnie albo rehabilitować skuteczniej przewód pokarmowy - opowiada chirurg, Marcin Folwarski.

W programie mówimy o tym, jak można wspierać osoby z tego typu problemami i jak wygląda ich życie codzienne. Czy możemy im pomóc?

***

Tytuł audycji: Czas niezwykły
Autor: Elżbieta Korczyńska
Goście: Marek Lichota (prezes zarządu Stowarzyszenia "Apetyt Na Życie"), Marcin Folwarski (chirurg i specjalista z zakresu żywienia klinicznego w warunkach domowych)
Data emisji:
19.01.2017
Godzina emisji: 15.08

sm/fbi

Polecane