Młodzi Polacy w czołówce Europy. Niestety, nie ma się czym cieszyć, bo chodzi o lekarstwa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Młodzi Polacy w czołówce Europy. Niestety, nie ma się czym cieszyć, bo chodzi o lekarstwa
W "Klubie Trójki" zastanawialiśmy się m.in. nad tym, dlaczego leki stają się atrakcyjne dla młodych ludzi Foto: pixabay/jarmoluk

Polskie nastolatki zajmują pierwsze miejsce w Europie pod względem zażywania leków uspokajających i nasennych bez zalecenia lekarza.

Posłuchaj

Dlaczego młodzież nadużywa leków? (Klub Trójki/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

To wynik raportu opracowanego w ramach badań Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii. - Co siódmy 15- i 16-latek miał styczność z lekami uspokajającymi nieprzepisanymi przez lekarza. Młodzież sięga też np. po leki stymulujące, które można kupić bez recepty - tłumaczył socjolog Artur Malczewski.

Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest to, że tempo życia wzrasta, a internet stał się bogatym i łatwo dostępnym źródłem informacji na temat tego, jakie substancje zażywać i jak je zdobyć.

- Tworzy nam się taki styl życia i bycia, że coraz chętniej zażywamy różnego rodzaju substancje chemiczne, żeby radzić sobie z problemami, czy wyrażać emocje. W zależności od dostępności albo mody, te substancje się zmieniają. Wcześniej były to alkohol i papierosy, później narkotyki, a od pewnego czasu leki bez recepty - przyznała terapeutka uzależnień Martyna Figurska.

Spożycie leków ma też związek z zażywaniem dopalaczy. Bo "najpierw trzeba się rozpędzić, a później wyhamować"… Czy jest to sytuacja bez wyjścia? Jak pomagać młodzieży w walce z niebezpiecznymi substancjami? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Gość: Martyna Figurska (terapeutka uzależnień),
Artur Malczewski (socjolog, Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii)
Data emisji: 17.1.2017
Godzina emisji: 21.08

ei/fbi

Polecane