Czy urzędnicy i politycy powinni zarabiać więcej?
2017-01-17, 15:01 | aktualizacja 2017-01-17, 20:01
Eksperci, którzy brali udział w dyskusji w Trójce, zgodzili się, że problem z wynagrodzeniami jest. Pytanie brzmi jednak, czy polityków i urzędników traktować tak samo i jak ten problem można rozwiązać.
Posłuchaj
Według danych dziennika "Polska The Times" 20 procent naborów na stanowiska rządowe kończy się fiaskiem. Powód? Fachowcy nie chcą pracować za proponowane pieniądze.
Prawnik w ministerstwie otrzymuje 5 tys. zł, wiceminister 10 tys. zł. Brakuje specjalistów, ale z drugiej strony pokutuje przekonanie, że urzędnik to darmozjad i mu się nie należy. W efekcie politycy nie mają odwagi, by upominać się o zarobki.
Dr Krzysztof Mazur, prezes Klubu Jagiellońskiego, przyznał, że problem z fachowcami, zwłaszcza na wyższych stanowiskach, narasta. - Szczególnie tam, gdzie mówimy już o bardzo specjalistycznej wiedzy, np. podatkowej. Wiceminister zajmujący się podatkami w prywatnej firmie zarobiłby kilkakrotnie więcej - mówił dr Mazur.
Jak dodał, skutki takiego stanu rzeczy widać np. w czasie sporów między prywatnym biznesem a państwem. - Efekt jest taki, że w naturalny sposób brakuje wiedzy fachowej, która powinna stać na straży dobra wspólnego - przyznał.
Tymczasem socjolog prof. Jarosław Flis podkreślał, że "porównywanie stawek urzędników z zarobkami top managementu jest chybione, zwłaszcza że te drugie odleciały gdzieś w kosmos". - Do polityki ludzie idą z innych powodów niż tylko pieniądze. Słodki jest ten miód i przyciąga zarówno pracowite pszczółki, jak i trutnie. I zdaje się, że jednak nie pieniądze będą tu czynnikiem decydującym - przyznał.
Jakie były inne argumenty w dyskusji? Jak rozwiązać problem? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.
***
Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: dr Krzysztof Mazur (prezes Klubu Jagiellońskiego), prof. Adam Grzegorczyk (Wyższa Szkoła Promocji w Warszawie), Jarosław Szlachetka (poseł PiS), Krystyna Skowrońska (posłanka PO), dr Bogusław Półtorak (Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu), prof. Jarosław Flis (socjolog, Uniwersytet Jagielloński)
Data emisji: 17.01.2017
Godzina emisji: 12.07
ei/jp
Oto wyniki sondy przeprowadzonej w czasie audycji: